Tylko

10% RABATU od 499 zł & 13% RABATU od 699 zł & 15% RABATU od 999 zł

Tniemy ceny nawet do -70%

Statecznik

Filtry i sortowanie
Filtry i sortowanie 0
Sortuj według: Pozycja
Kolor
Materiał
Cena
Producent
Stopień ochrony IP
Styl
Możliwość ściemniania
Klasa ochronności
Pilot
Zasilanie bateriami
Przełącznik
LED
Dlugosc (cm)
Szerokość (cm)
Wysokość (cm)
Czujnik ruchu
Dołączony ściemniacz
9 artykułów
Filtr
219,00 zł
156,40 zł
151,53 zł
104,14 zł
211,70 zł
RRP -5%
RRP 222,86 zł
RRP to rekomendowana przez producenta cena detaliczna produktu.
59,53 zł

Stateczniki - niezbędne do działania lamp wyładowczych

Stateczniki są niezbędne w technice oświetleniowej do działania świetlówek, kompaktowych świetlówek (np. żarówek energooszczędnych) oraz lamp wyładowczych. To urządzenia potrzebne do ograniczenia prądu. Sterują one prądem włączeniowym, który jest wyższy niż prąd roboczy. Stanowią nieodzowne wyposażenie lamp wyładowczych oraz świetlówek. Zasadniczo każdy statecznik ustawiony jest na określoną liczbę watów, istnieją jednak także urządzenia uniwersalne, które są zaprogramowane na różną moc. Celem ich stosowania jest jednak nie tylko ograniczanie prądu i regulacja napięcia w lampie, ale także zapłon, czyli start lampy. Stateczniki posiadają w związku z tym niezbędne w przypadku niektórych lamp zapłonnik i starter.

Statecznik - zintegrowany czy oddzielny?

To, czy statecznik jest już zabudowany w lampie czy żarówce, czy też należy go oddzielnie zamontować, zależy od danej lampy lub żarówki. W świetlówkach na przykład jest on zawsze zabudowany. W przypadku lamp wyposażonych w świetlówki kompaktowe statecznik z reguły nie jest z nimi zintegrowany, ale zwykle jest w zakresie zestawu. W żarówkach energooszczędnych jest on zawsze wmontowany w trzonek, natomiast w przypadku lamp wyładowczych czasami jest zintegrowany z lampą, a czasami nie.

Różne warianty: KVG, VVG, EVG

Stateczniki dostępne są w trzech różnych wariantach. Konwencjonalny statecznik (KVG) to urządzenie elektromagnetyczne bazujące na procesach mechanicznych. Ponieważ KVG nie były wystarczająco efektywne energetycznie, zostały kilka lat temu zabronione. Stateczniki o niskich stratach (VVG) stanowiły kolejny etap rozwoju KVG. Nie uzyskały jednak dużego znaczenia, ponieważ mimo tego, że były bardziej efektywne energetycznie, były przy tym częściowo większe i cięższe. Stosowane dzisiaj stateczniki to ich wariant elektroniczny (EVG), który jest nie tylko mniejszy i lżejszy, ale także zużywa mniej energii, umożliwia uzyskanie światła bez migotania i pomaga uzyskać lepszą wydajność żarówek. Poza tym elektroniczne automatycznie wyłączają uszkodzone żarówki i mają możliwość ściemniania.

Pokaż więcej Ukryj