- Poprzednia
- 1
- 2
- 3
- Dalej
Transformatory przekształcają nasze napięcie sieciowe z 230V w niskie napięcie o wartości 6, 12 lub 24V. Można je także określać mianem przekładników napięciowych (łac. transformare = przekształcać, zmieniać formę). W technice oświetleniowej są one coraz częściej potrzebne do lamp, które działają z żarówkami 12V. Ogólnie - nie można sobie wyobrazić bez nich elektrotechniki. Ich zadaniem jest zmniejszenie lub podwyższenie napięcia przemiennego i znajdują się one w prawie wszystkich urządzeniach elektrycznych, których napięcie robocze różni się od napięcia sieciowego. Także w zakresie ogólnego zasilania w energię elektryczną są one nieodzowne, ponieważ prąd można efektywnie transportować tylko poprzez linie wysokiego napięcia, a następnie należy go przekształcić właśnie za pomocą transformatorów.
Przy działaniu lamp wykorzystuje się dwa różne rodzaje transformatorów: konwencjonalny, magnetyczny (transformator K) oraz elektroniczny (transformator E). Transformator konwencjonalny jest transformatorem mechanicznym, którego działanie polega na wzajemnym oddziaływaniu dwóch cewek przy wykorzystaniu zasady indukcji. Elektroniczny natomiast przekształca napięcie poprzez układy elektroniczne. Ma on tę zaletę , że jest o wiele bardziej kompaktowy i lżejszy niż konwencjonalny.
Mimo iż zasada indukcji, na której bazuje konwencjonalny transformator, znana była już od odkrycia dokonanego przez Michaela Faraday'a w roku 1831, pierwszy transformator zbudowano dopiero 50 lat później. W roku 1851 Lucien Gaulard i John Gibbs przedstawili w Londynie swój wynalazek. Do opatentowania zgłosili go jednak cztery lata później Węgrzy Károly Zipernowsky, Miksa Déri i Otto Titusz Bláthy. Następnie transformatory były przez węgierską firmę sprzedawane na całym świecie. Rozpowszechnienie systemu prądu przemiennego i tym samym transformatorów zawdzięczamy jednak Amerykaninowi o nazwisku George Westinghouse.
Ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.