Spotkania robocze są męczącymi i najczęściej bardzo czasochłonnymi obowiązkami firmowymi. Podczas gdy kawą czy napojami orzeźwiającymi zaspokaja się często uzasadnioną potrzebę stymulacji smakowej uczestników, lampy stojące i oświetlające sufit spełniają rolę niezbędnych bodźców wizualnych.
Sale konferencyjne nie powinny być przeładowane dekoracyjnymi rupieciami, gdyż taka wizualna „wystawność” jedynie w bezproduktywny sposób odciąga uwagę od celu spotkania i wyraźnie negatywnie wpływa na wyniki dyskusji. Z drugiej strony, uczestnicy powinni się oczywiście czuć dobrze i wygodnie w świeżym otoczeniu, aby mogło dojść do interesujących rozmów i osiągnięcia dobrych rezultatów. Ten szpagat między trzeźwą rzeczowością a napiętą atmosferą w perfekcyjny sposób uzupełniają lampy stojące i oświetlające sufit.
Za pomocą dobranych designerskich lamp stojących lub oświetlających sufit, pomieszczenie zwykle śnieżnobiałe i surowe ewidentnie zyskuje na atrakcyjności. To, czy lampy stojące i oświetlające sufit zostaną użyte jako oświetlenie do pracy czy jedynie jako nastrojowe światło lub też połączenie ich obydwu funkcji, będzie zależeć od powodu spotkania. I w ten sposób niejedno spotkanie z klientami doprowadziło - przy subtelnym oddziaływaniu odpowiednio dobranych lamp stojących i oświetlających sufit - do zawarcia transakcji.
Do stanowisk pracy z monitorem, równomierne i nieoślepiające oświetlenie jest bardzo ważne. Zmęczenie, spadek wydajności i problemy zdrowotne są skutkiem oślepiania przez nieosłonięte lampy, odbijania na monitorze jasnych powierzchni, jak okna lub lampy.
Lampy stojące z pośrednio i bezpośrednio emitowanym światłem z rastrem do stanowiska pracy z monitorem są optymalne dla stanowisk pracy w biurze. Pośrednie światło lampy oświetlającej sufit rozjaśnia go i zapewnia równomierne natężenie światła – oświetlenie pomieszczenia robi więc naturalne wrażenie. Bezpośrednie światło lampy stojącej, czy ewentualnie dodatkowych lampek na biurko z rastrami kierującymi światło - oświetla biurko bez zakłócającego oślepiania.
Oczywiście źródła światła jak lampy oświetlające sufit i lampy stojące przy stanowisku pracy powinny spełniać nie tylko wymogi estetyczne i nastrojowe, ale także funkcjonalne i ergonomiczne. Poza tym właśnie w zakresie ergonomii muszą zostać spełnione liczne zarządzenia i przepisy. Dotyczy to zwłaszcza miejsc pracy wyposażonych w monitory. Taka jest już natura rzeczy, że najcięższą pracę musi tu wykonać ludzki wzrok. Oczy muszą wciąż błyskawicznie koncentrować się na różnych celach (np. monitor, klawiatura, podpórki do dokumentacji, telefon, notatki, rozmówca) a przy tym wciąż dawać sobie radę z różnymi warunkami oświetlenia i odległości.
Przy złym oświetleniu szybko i odczuwalnie ucierpiałoby zarówno zdrowie pracownika, jak i jego wydajność pracy. Od początku można temu zapobiec za pomocą rozwiązań oświetleniowych, które nie oślepiają, oświetlają równomiernie i nie rzucają cienia. DIN EN 12464-1 w zakresie mocy oświetlenia zaleca średnie natężenie 500 luksów.
Oślepiające światło kłuje boleśnie w oczy i szybko powoduje zmęczenie, podwyższoną liczbę błędów i bóle głowy. Dlatego lampy stojące i oświetlające sufit muszą rozpraszać równomiernie jasne, przeważnie pośrednie światło i nigdy nie mogą powodować odbić i refleksów świetlnych. Można to osiągnąć za pomocą specjalnego rastra w sposób tak samo prosty, jak i efektywny, bo zakresie ergonomii sztuczne oświetlenie przewyższa znacznie naturalne światło dzienne. Czasem jest to wręcz absolutnie niezbędne, aby całkowicie uciec od jasnego oślepiającego światła dziennego na stanowisku pracy z monitorem i zastąpić je specjalnie zaprojektowanym sztucznym oświetleniem. I wszędzie tam, gdzie słońce mimo wszystko cierpliwie przedostaje się w okolice biurka, lampy stojące i oświetlające sufit zapewniają równomiernie stały poziom oświetlenia przez cały dzień.
Zwłaszcza w biurach CAD pracownicy cenią sobie inteligentne „gospodarowanie światłem” przez regulatory natężenia światła. Troszczą się one o to, aby oddziaływanie oświetlenia optymalnie wspierało każdy etap pracy. Jeśli analizowane są skomplikowane rysunki techniczne, jasne i równomierne światło spływa na biurko. Gdy tylko praca przenosi się do monitora, następuje ściemnienie, aby nie drażnić oczu niepotrzebnymi kontrastami.