Tylko

11% RABATU od 499 zł & 14% RABATU od 799 zł

Tniemy ceny nawet do -65%

Lampki zapasowe

Filtry i sortowanie
Filtry i sortowanie 0
Sortuj według: Pozycja
Kolor
Materiał
Cena
Producent
Rodzaj gwintu
Jednostka mocy
LED
Możliwość ściemniania
Pilot
Dlugosc (cm)
Styl
Napięcie robocze (V)
Rodzaj żarówki
Barwa światła
Stopień ochrony IP
Kształt żarówki
Średnica (cm)
Całościowy strumień świetlny (w lumenach)
28 artykułów
Filtr
9,00 zł
RRP -31%
RRP 13,18 zł
RRP to rekomendowana przez producenta cena detaliczna produktu.
19,00 zł
4,00 zł
4,00 zł
22,28 zł
54,00 zł
RRP -52%
RRP 113,24 zł
RRP to rekomendowana przez producenta cena detaliczna produktu.

Kiedy lampki choinkowe zawiodą: święta moją uratować tylko zapasowe żarówki do lampek choinkowych

Do domu właśnie dotarła choinka. Wspaniale pachnąc aklimatyzuje się w salonie. Wszyscy są podekscytowani tym, że już wkrótce będzie można ją ozdobić i oświetlić pięknym światłem lampek. Cieszy się cała rodzina, a przede wszystkim dzieci. Chwilę później nadchodzi rozczarowanie. Lampki choinkowe, które doskonale sprawdzały się w zeszłym roku, nie świecą! Trzeba było wcześniej pomyśleć o sprawdzeniu żarówek. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto przeczytać poniższe wskazówki.

Jak znaleźć odpowiednią żarówkę zapasową do oświetlenia świątecznego?

Jeśli oświetlenie świąteczne nie spełnia już oczekiwań, najwyższy czas na jego modernizację. Wybierając odpowiednią żarówkę zapasową należy zwrócić uwagę na oprawę i moc w watach. Często stosuje się też tzw. żarówki push in. W przypadku tych żarówek bardzo ważne jest, aby wartości napięcia (w woltach) i mocy (w watach) były idealnie takie same jak te obecnie używane: np. żarówki o parametrach 0,84 W i 7 V nie można zastąpić żarówką o parametrach 0,8 W i 7 V.

Wskazówka: przy wymianie tradycyjnych źródeł światła na żarówki LED warto wymienić od razu wszystkie punkty świetlne.

Czy we wszystkich lampkach świątecznych można wymieniać źródła światła?

Jak wiadomo, dzięki nowoczesnej technologii LED nie trzeba już wymieniać żarówek. Poza tym często są one zintegrowane na stałe – wtedy wymiana w ogóle jest niemożliwa. Ale bez obaw, diody LED mają tak długą trwałość, że będą służyć przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci. W nowoczesnych lampkach świątecznych źródła światła są coraz częściej zintegrowane na stałe. Dzięki temu możliwe jest również uzyskanie bardzo małych, eleganckich konstrukcji. Dla klientów oznacza to mniejszy stres i bardziej filigranowe oświetlenie świąteczne.

Zarowki zapasowe boze narodzenie
Zarowki zapasowe boze narodzenie

W jaki sposób wymienia się żarówki w oświetleniu świątecznym?

W przypadku modeli lampek choinkowych, w których trzeba wymieniać żarówki, są dwie możliwości:

  • wykręca się przepalone żarówki i wkręca nowe. Tak jest na przykład w przypadku lampek choinkowych z gwintem E10. To bardzo praktyczne rozwiązanie.

  • wyciąga się przepalone lampki i wkłada nowe. Ten sposób dotyczy łańcuchów świetlnych z oprawą push in.

W przypadku obu wariantów obowiązuje zasada: przed wymianą żarówek zawsze należy pamiętać o wyciągnięciu wtyczki z gniazda. 

Zarowki zapasowe boze narodzenie
Zarowki zapasowe boze narodzenie
Zarowki zapasowe boze narodzenie

Jak wymienić żarówkę w świeczniku łukowym?

W przypadku świecznika sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku oświetlenia świątecznego: tutaj również stosuje się obecnie bezobsługową, zintegrowaną na stałe technologię LED, nie trzeba więc niczego wymieniać. Jeśli żarówka jest wymienna i właśnie się przepaliła, trzeba sprawdzić, czy żarówka jest wykręcana (np. z gwintem E10) czy przeznaczona do wyciągania i wkładania (oprawa push in). Również w tym przypadku obowiązuje zasada, która mówi, że przed wymianą żarówki trzeba koniecznie wyciągnąć wtyczkę z gniazda.

Jakie są zalety LED?

Przekonującym argumentem jest fakt, że nowoczesna technologia LED jest niemal bezobsługowa. Ale co jeszcze przemawia na korzyść technologii LED? To bardzo proste:

  • oszczędność energii na poziomie 90% w porównaniu do żarówek tradycyjnych

  • oszczędność energii na poziomie 60% w porównaniu do lamp halogenowych

  • 50 razy dłuższa trwałość niż w przypadku starych dobrych żarówek tradycyjnych

  • okres użytkowania do 50 000 godzin

  • 100% światła bezpośrednio po włączeniu

  • nieszkodliwość dla środowiska – brak zawartości rtęci

  • oszczędność miejsca – możliwość projektowania kompaktowych konstrukcji

Czy żarówki LED również można wymieniać?

Jeśli ktoś nie jest jeszcze do końca przekonany, z pewnością zadaje sobie pytanie, czy można wymieniać źródła światła LED w oświetleniu świątecznym i świecznikach. Sprawa wygląda następująco: W przypadku nowych lampek choinkowych wyposażonych w bezobsługową technologię LED wymiana źródła światła LED nie jest już konieczna ze względu na jego długą trwałość. I bardzo dobrze, ponieważ wymiana tradycyjnych żarówek częściowo zintegrowanych w świecznikach wcale nie była prosta. Dobrze, że nie ma już takiej konieczności.

W jaki sposób należy utylizować niesprawne żarówki?

Zgodnie z prawem europejskim żarówki LED i żarówki energooszczędne stanowią odpady specjalne lub złom elektryczny. Należy je zbierać osobno i przekazywać np. do lokalnego punktu skupu surowców wtórnych. Żarówki tradycyjne, lampy halogenowe i niskonapięciowe lampy halogenowe nadal wyrzuca się wraz ze zwykłymi odpadami domowymi. Wyjątek stanowią jedynie lampy halogenowe z wbudowanym statecznikiem.

Oświetlenie świąteczne jest zachwycające, ale budzi wiele pytań? Nasz zespół doradców chętnie udzieli fachowej porady. Wystarczy zadzwonić pod numer 22 307 14 83. lub skorzystać z formularza kontaktowego.

Pokaż więcej Ukryj