Tylko

11% RABATU od 499 zł & 14% RABATU od 799 zł

Tniemy ceny nawet do -65%

Lampy biurowe

Filtry i sortowanie
Filtry i sortowanie 0
Sortuj według: Pozycja
Kolor
Pomieszczenie
Styl
Materiał
Ilość żarówek
Kształt
Średnica (cm)
Możliwość ściemniania
Cena
Producent
Rodzaj gwintu
Klasa ochronności
Dołączony ściemniacz
Stopień ochrony IP
Zasilanie bateriami
Systemy Smart Home
LED
Wbudowane LED
Made in Germany
Czujnik ruchu
Pilot
Przełącznik
Wysokość (cm)
Jednostka mocy
Dlugosc (cm)
Szerokość (cm)
Barwa światła
Asystent głosowy
Występ / głębokość (cm)
Regulator wysokości
Żarówki w zestawie
Brak produktów spełniających kryteria wyboru.

Oświetlenie biurowe: efektywna praca to również kwestia oświetlenia

W pracy należy czuć się komfortowo - niezależnie od pogody. Nawet jeśli temperatura poza budynkiem dochodzi do 40°, pada deszcz lub kiedy lód i śnieg sprawiają, że na zewnątrz nie da się wytrzymać – w biurze powinny zawsze panować idealne warunki (za sprawą klimatyzacji, ogrzewania i oświetlenia jest to możliwe). Szczególnie istotne jest odpowiednie oświetlenie. Każdy, kto kiedykolwiek pracował do późnych godzin nocnych, próbując odszyfrować dokumenty wpięte do segregatora, doskonale wie, że oczy bolą wtedy nie tylko ze zmęczenia. Oświetlenie ma bardzo duży wpływ na efektywność pracy. Odciąża oczy i ułatwia wszystkie czynności.

Istotną kwestią jest również fakt, że oświetlenie biurowe zostało znormalizowane. Z norm dotyczących oświetlenia biurowego korzystają nie tylko pracownicy przeglądający dokumenty i stukający w klawiaturę komputera w biurach wielkich koncernów, ale i właściciele małych biur domowych, a nawet każdy, kto ma w domu niewielki kącik do pracy, w którym podlicza rachunki albo po prostu pisze listy.

Jakie wymagania musi spełniać oświetlenie biurowe?

Oczywiście w przypadku wyboru oświetlenia do domowego biura nie musimy zwracać uwagi na rygorystyczne normy oświetleniowe, można dopasować oświetlenie do swoich potrzeb. Inaczej jest, jeżeli ma to być oświetlenie do firmy, gdzie trzeba przestrzegać pewnych konkretnych norm. Wymagania odnośnie oświetlenia biurowego reguluje europejska norma PN EN 12464-1:2003. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na rozporządzenie w sprawie miejsc pracy oraz wytyczne dot. stanowisk pracy.

Ogólnie rzecz ujmując, oświetlenie stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy musi być odpowiednio dostosowane do wszystkich zadań (wzrokowych) wykonywanych na tym stanowisku pracy. Do tych zadań należą m.in. pisanie i czytanie tekstów na ekranie oraz pisanie i czytanie tekstów przy biurku. Kryteria dotyczące oświetlenia należy określić odpowiednio do rodzaju czynności, zadań wzrokowych i pomieszczeń, a następnie zgodnie z nimi wybrać właściwe oprawy biurowe.

Dlaczego pisanie i czytanie tekstów na ekranie monitora wymaga dodatkowego oświetlenia? Przecież ekran świeci. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: ponieważ zbyt duży kontrast pomiędzy jasnym ekranem a ciemnym pomieszczeniem obciąża oczy. Jak widać, w przypadku oświetlenia ważne są najdrobniejsze szczegóły - szczególnie, jeśli chodzi o oświetlenie biurowe.

Oswietlenie biurowe

Co sprawia, że oświetlenie biurowe można uznać za dobre?

Wystarczy dokładnie przejrzeć normy i sprawdzić, jakie cechy jakościowe są ważne, aby stwierdzić, że dobór odpowiedniego oświetlenia może być bardzo skomplikowany.

W przypadku użytkowników prywatnych sprawa jest prosta – mogą wybrać to, co im odpowiada i zrezygnować z tego, co wydaje im się niepotrzebne.

Cechy jakościowe dobrego oświetlenia biurowego to m.in.:

  • natężenie oświetlenia

  • strumień świetlny

  • odpowiednia barwa światła

  • bardzo dobre oddawanie barw

  • kierunek padania światła

  • unikanie efektu oślepiania światłem bezpośrednim i odbitym

  • unikanie efektu migotania

  • unikanie dużych różnic w zakresie poziomu natężenia i barwy światła

Oswietlenie biurowe

Ile lumenów potrzeba do oświetlenia miejsca pracy?

Podobnie jak wszystkie inne lampy oprawy biurowe emitują strumień świetlny mierzony w lumenach, który określa poziom jasności. Normy dotyczące oświetlenia biurowego przewidują jednak konieczność obliczenia natężenia oświetlenia. Określa ono rzeczywistą ilość światła padającego na konkretną powierzchnię. Jednostką natężenia oświetlenia jest luks (lx). Stanowisko biurowe jest uznawane za dobrze oświetlone, jeśli natężenie oświetlenia wynosi 500 lx.

Wartość w luksach wcale nie jest tak łatwo wyliczyć, dlatego w przypadku obiektów prywatnych należy mimo wszystko kierować się wartością lumenów podaną przy każdym źródle światła i każdej oprawie LED z bezpośrednio zintegrowanym źródłem światła.

Przy wyborze dobrej lampy biurkowej można się kierować strumieniem świetlnym o wartości 500 lumenów. W przypadku większych wartości strumienia świetlnego warto pamiętać o zintegrowanym ściemniaczu (taką informację można znaleźć w sklepie w rubryce „możliwość ściemniania – tak” i „ściemniacz – zawiera”). Pozwala on dopasować jasność do własnych potrzeb. Tutaj normy nie obowiązują – decyzję podejmuje użytkownik!

Nie ma na co czekać. Możliwości są niemal nieograniczone!

Oswietlenie biurowe
Oswietlenie biurowe

Dlaczego tak ważne są lampy biurowe, które nie oślepiają?

Oślepiające lampy biurowe po prostu przeszkadzają! Wystarczy sobie wyobrazić, że chcemy się odprężyć na kanapie w salonie, ale w oczy świeci nam stale otwarte źródło światła reflektora sufitowego. Dokładnie tak samo przeszkadza oślepianie w biurze. W tym przypadku rozróżnia się olśnienie fizjologiczne i psychologiczne.

Olśnienie fizjologiczne powoduje zakłócenie funkcji widzenia. Jest na przykład skutkiem patrzenia na słońce lub reflektor.

Olśnienie psychologiczne to subiektywne odczucie przeszkadzania. To, czy dana lampa lub oprawa biurowa jest postrzegana jako oślepiająca, zależy od różnych czynników. Czynniki te są uwzględniane w ocenie olśnienia metodą UGR.

Dobre oświetlenie biurowe to nie tylko montaż i dowolne rozstawienie lamp biurowych. Aby spełnić wymagania norm, konieczne jest doskonałe planowanie. Nasz zespół doradców chętnie pomoże w realizacji zarówno w realizacji tych małych jak i bardziej skomplikowanych projektów oświetleniowych.

Wystarczy skontaktować się pod numerem 22 307 14 83 lub kliknąć na poniższy link i skorzystać z formularza kontaktowego.

Doradzamy m.in. w zakresie stosowania

Czekamy na kontakt telefoniczny lub mailowy!

Oswietlenie biurowe
Oswietlenie biurowe
Oswietlenie biurowe
Pokaż więcej Ukryj