Wybór lamp stołowych do ustawienia na komodzie, stoliku, biurku, stole w jadalni czy stole kuchennym jest ogromny. Najważniejsze pytanie jednak brzmi: „Czy ma być funkcjonalna, czy dekoracyjna”? A może jedno i drugie?
Jeśli ważniejszy jest aspekt dekoracyjny, należy przede wszystkim określić preferowany styl. W kategorii oświetlenia wewnętrznego lampy stołowe można znaleźć różne rodzaje tych lamp.
Jeśli ważne są funkcje dodatkowe, nie powinno ich zabraknąć na liście kontrolnej perfekcyjnej lampki. Trzeba dokładnie przemyśleć, do czego będzie używana. Jeśli jednym z zastosowań jest „ładowanie telefonu komórkowego”, od razu wiadomo, co należy zrobić – poszukać lampy z technologią Qi lub gniazdem USB. Jeśli duże znaczenie ma możliwość tworzenia kolorowych scenariuszy oświetleniowych, to w szczegółach dotyczących produktu obok hasła „barwa światła” trzeba szukać adnotacji „multicolor”.
W podjęciu decyzji mogą pomóc poniższe pytania:
czy najważniejsze są funkcje?
czy wzornictwo jest równie ważne, jak i funkcje?
czy lampa ma być przystosowana do technologii Smart Home?
czy potrzebny jest pilot?
czy potrzebna jest możliwość zmiany barwy światła?
Ta praktyczna lista pozwala krok po kroku odkryć wymarzony model lampy. W przypadku dalszych pytań prosimy o kontakt z naszym zespołem doradców. Dane kontaktowe można znaleźć poniżej.
Wśród lamp stołowych, podobnie jak wśród wszystkich innych lamp, istnieją modele ze zintegrowaną technologią LED. W takim przypadku nie ma potrzeby zastanawiać się nad źródłem światła. Niemniej jednak istnieją również modele, w których w razie potrzeby żarówkę można wymienić. Obecnie na rynku dostępne są żarówki LED i żarówki energooszczędne. Oczywiście najpopularniejsze i absolutnie godne polecenia są żarówki LED.
W dzisiejszych czasach przy zakupie żarówki nie można się już kierować wartością wat – tak jak kiedyś przy zakupie tradycyjnej żarówki. Wartość wat odnosi się do zużycia energii, a nie do jasności. Ponieważ przy tej samej jasności żarówka LED zużywa znacznie mniej energii (do 90%) niż tradycyjna, liczba watów nie może już stanowić wartości porównawczej. Wartością opisującą jasność, czyli strumień świetlny są lumeny i właśnie one służą tutaj jako punkt odniesienia.
300-400 lumenów to ilość odpowiednia w przypadku lampy stołowej. Całościowy strumień świetlny o tej wartości jest wystarczający na potrzeby oświetlenia strefowego. Przecież nie chodzi tutaj o oświetlenie całego pomieszczenia. Wręcz przeciwnie – liczy się przytulna atmosfera i akcenty świetlne. 300-400 lumenów to wartość, która pozwala bez problemu czytać książkę. Przyjemne źródło światła, wygodny fotel i ciekawa książka – czy potrzeba czegoś więcej do relaksu i odpoczynku?
Lampę stołową można ustawić na małym stoliku, komodzie albo nawet na parapecie. W ten sposób będzie tworzyła w pomieszczeniu piękne akcenty świetlne. Jeśli od przytulnego światła ważniejsze jest pisanie lub tworzenie rękodzieła, to należy pamiętać, że w przypadku osób praworęcznych lampa biurkowa powinna stać po lewej stronie, aby ręka nie rzucała cienia na biurko.
W przypadku długotrwałej pracy oprócz lampy biurkowej należy również włączyć lampę sufitową. To zmniejszy kontrast pomiędzy oświetlaną powierzchnią a pozostałą częścią pomieszczenia i sprawi, że oczy nie będą się tak szybko męczyć.
Piękna, przytulna atmosfera do wieczornego odpoczynku – można ją wykreować w mgnieniu oka. Warto w tym celu zainwestować w lampy stołowe wyposażone w ściemniacze dotykowe – wystarczy ich dotknąć i intensywność światła stopniowo się zmniejsza. W zależności od modelu trzeba w tym celu delikatne dotknąć stopy, klosza lub innej części lampy. Na przykład w słynnej oprawie Costanza von Luceplan ściemniacz dotykowy jest ukryty w prostej aluminiowej dźwigni.
Lampa z klipsem to zdecydowana oszczędność miejsca. Bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie w przypadku biurka, które i tak ugina się pod stosem dokumentów. Taka lampa może być bardzo przydatna również w innych miejscach, takich jak na przykład regał na książki, stolik nocny czy półki kuchenne. Modele takie jak Tolomeo von Artemide – prawdziwy klasyk – dowodzą, że takie rozwiązanie oświetleniowe może również wspaniale wyglądać.
Sposób czyszczenia klosza zależy od materiału, z którego jest wykonany. Klosz z poliwęglanu można na przykład bez obaw wycierać wilgotną szmatką, ale papierowy trzeba ostrożnie czyścić miotełką do kurzu. Taki z tkaniny można z reguły po prostu zdjąć i bez problemu wyprać.
W przypadku dalszych pytań dotyczących lamp stołowych prosimy o kontakt z naszym zespołem doradców pod numerem telefonu lub za pomocą formularza kontaktowego.
Ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.