- Poprzednia
- 1
- 2
- 3
- 4
- Dalej
11% RABATU od 499 zł & 14% RABATU od 799 zł
nowoczesne wnętrza w rustykalnym klimacie
Styl wiejskiego domu to: przytulność, prostota i brak pośpiechu. Właśnie tego coraz więcej ludzi szuka w zgiełku wielkich miast, w których czas nigdy nie stoi w miejscu.
Styl dworkowy w pełnym tego słowa znaczeniu to nie tylko lampa sufitowa w stylu dworkowym. To na przykład odpowiednie wykończenie ścian, materiały stosowane w meblach, dekoracje, czy też harmonizujące ze sobą kolory. Niemniej jednak lampa sufitowa stanowi centralny element w stylu dworkowym, ponieważ odpowiada za oświetlenie ogólne pomieszczenia.
Lampa sufitowa w stylu dworkowym to połączenie elementów rustykalnych, takich jak żelazo, z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno lub też kloszami z kremowego lub białego szkła. W rezultacie powstaje lampa utrzymana w bardzo ciepłych, naturalnych odcieniach. Właśnie to kojarzy się wszystkim z przytulnością.
W zasadzie każde pomieszczenie wymaga oświetlenia ogólnego. Jednak w różnych pomieszczeniach mogą obowiązywać różne wymagania odnośnie lamp
Salon to centralne miejsce, w którym koncentruje się całe domowe życie. Może stać w nim drewniany stół z ławkami, przy którym można zjeść obiad w rodzinnym gronie lub wygodny fotel do czytania książek zgromadzonych na regale, a przy fotelu np.: lampa stojąca w stylu dworkowym. Można też odpoczywać na kanapie – wszystko zależy od upodobania użytkownika.
Bez względu na indywidualny wygląd stylu dworkowego wymaga on lampy sufitowej, która nada mu specyficzny charakter. Warto wybrać model oferujący jasne światło, chyba że ktoś preferuje prawdziwie rustykalny urok starych wiejskich domów, w których wieczorem i w nocy w ogóle nie paliło się światło.
Kuchnia to miejsce, w którym jest wiele funkcjonalnych źródeł światła. Mogą to być oprawy podszafkowe zamontowane pod szafkami kuchennymi albo np. lampy wiszące nad blatami roboczymi – są oczywiście bardzo stylowe i wyposażone w technologię LED. Nikt przecież nie twierdzi, że w nowoczesnym stylu dworkowym nie wolno wykorzystywać wszystkich zalet nowoczesnej technologii oświetleniowej!
Podczas urządzania własnego wnętrza w stylu dworkowym obowiązuje jedna ważna zasada: kto łączy ze sobą różne style wyposażenia zgodnie z własnymi upodobaniami, zyskuje większą indywidualność – i jest szczęśliwszy. Całkiem możliwe, że aranżacja wnętrza w takim przypadku odejdzie od stylu rustykalnego na korzyść bardziej nowoczesnego, lekkiego stylu dworkowego z jasnym drewnem i czystymi formami, który będzie przypominał raczej styl skandynawski. I bardzo dobrze! Styl skandynawski to nic innego jak skandynawski wariant stylu dworkowego. To przecież oczywiste.
Pomijając wnętrza wiejskiej willi, korytarze są zwykle bardzo wąskie i niskie. Właśnie dlatego do korytarza wybiera się lampy sufitowe w stylu dworkowym, które nie zmniejszają optycznie pomieszczeń. Niewielka wysokość lampy pozwala oświetlić pomieszczenie w autentycznie dworkowym stylu, a przy tym zaoszczędzić cenną przestrzeń.
Jeśli w korytarzu nie są konieczne rustykalne korpusy i małe ceramiczne klosze, to warto tam wykorzystać reflektory wpuszczane. Można je idealnie zamontować w suficie – drewniany strop i lampa będą stanowić jedną spójną całość. Ten element wyposażenia wykorzystuje wiele hoteli. Nature style – nie jest może tradycyjny, ale wygląda bardzo stylowo.
Leżąc w łóżku w swojej sypialni urządzonej w stylu dworkowym i patrząc na sufit nie może być mowy o oślepianiu przez lampę sufitową. Należy o tym pamiętać szczególnie podczas ustawiania kierunku świecenia lamp sufitowych z większą liczbą źródeł światła. Doskonałym rozwiązaniem są lampy z wylotem skierowanym ku górze, które zapewniają bardzo łagodne oświetlenie dzięki odbijaniu światła od sufitu i ścian. Idealnie nadają się do sypialni!
Przytulne tkaniny (koce, poduszki i jeszcze raz koce) odgrywają ogromną rolę w stylu dworkowym, dlatego nie powinno ich zabraknąć również w lampach sufitowych. Mowa oczywiście o tekstylnych lampach sufitowych, których światło wydaje się jeszcze bardziej miękkie i przytulne.
Jak już wiadomo, lampy sufitowe w stylu dworkowym zawsze mają ciepłą kolorystykę. Jednak ta ciepła kolorystyka nie dotyczy jedynie korpusu lampy czy zastosowanych w niej materiałów, ale również światła lub jego barwy. Barwa światła we wnętrzu dworkowym powinna mieć temperaturę ciepłej bieli! Nie więcej niż 3 300 kelwinów. Niebieskawa, „zimna” biel nie pasuje do stylu dworkowego (w wielu innych stylach wystroju wnętrz również nie zapewni przytulnej atmosfery).
Największe możliwości dotyczące barwy światła dają żarówki LED. Wystarczy zwrócić uwagę na szczegóły dotyczące produktu w sklepie, przede wszystkim na wiersz „barwa światła” i już można się cieszyć zaletami technologii LED:
duża oszczędność energii (do 90% w porównaniu do żarówek tradycyjnych)
oświetlenie przyjazne dla środowiska (mniejszy pobór prądu, większa jasność)
bezobsługowość (trwałość do 50 000 godzin)
natychmiast 100% jasności (brak opóźnienia uruchamiania w przeciwieństwie do żarówek energooszczędnych)
brak zawartości rtęci (brak obaw przed pęknięciem żarówki)
dobre lub bardzo dobre oddawanie barw (które sprawia, że mięso wygląda krucho, a owoce kuszą soczystością)
Warto również wspomnieć, że w przypadku stylu dworkowego bardzo modne są płaskie panele LED z drewnianą ramką. Stanowią one połączenie tradycji i nowoczesności. Wiadomo nie od dziś, że te dwie cechy wcale się nie wykluczają. Tak jak wiele innych, które zamieniają styl dworkowy w całkiem nowoczesny New Country Style lub styl skandynawski, może z odrobiną atmosfery vintage czy industrialu.
Ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.