- Poprzednia
- 1
- 2
- 3
- Dalej
11% RABATU od 499 zł & 14% RABATU od 799 zł
Prawdę mówiąc, każdemu zdarza się zapomnieć włączyć światło, przechodząc „tylko” przez korytarz lub wchodząc po schodach. Dlaczego? Ponieważ we własnym domu zna się wszystko na pamięć. I szczerze mówiąc, każdemu zdarza się włączyć światło i zapomnieć je wyłączyć. Światło świeci się godzinami, zużywa prąd i nikt nie ma z tego korzyści.
W obu przypadkach rozwiązaniem mogą być lampy sufitowe z czujnikiem ruchu. Mają one dwie zalety:
Automatyczne włączanie: zwiększa bezpieczeństwo i zapewnia wyższy poziom komfortu!
Automatyczne wyłączanie: gwarantuje oszczędność prądu i chroni źródła światła!
Wskazówka dotycząca montażu lampy sufitowej z czujnikiem ruchu: podłączenie lamp zawsze należy zlecać wykwalifikowanemu elektrykowi. Nawet w przypadku, gdy trzeba tylko doposażyć istniejącą lampę sufitową w zewnętrzny czujnik ruchu. W instrukcji montażu każdy elektryk znajdzie cenne wskazówki dotyczące instalacji.
W zasadzie do lampy sufitowej bez czujnika ruchu można podłączyć zewnętrzny czujnik ruchu.
Jednak najpierw trzeba się dobrze zastanowić, czy zewnętrzny czujnik ruchu (np. aby móc dokonać indywidualnych ustawień) na pewno jest najlepszym rozwiązaniem. Może korzystniej byłoby kupić nową lampę sufitową ze zintegrowanym czujnikiem ruchu…
W przypadku zewnętrznego czujnika ruchu konieczne będzie wykonanie prac związanych z kuciem i malowaniem. W takim przypadku interesującą opcją mógłby być zewnętrzny czujnik ruchu, który zastąpi już istniejący przełącznik.
Wszystko zależy od technologii zastosowanej w czujniku ruchu danej lampy sufitowej. Zasadniczo rozróżnia się dwie technologie: czujnik ruchu na podczerwień (IR) i czujnik ruchu wysokiej częstotliwości (HF).
Czujniki IR są stosowane zarówno na terenach zewnętrznych, jak i wewnątrz budynków. Rejestrują obraz termalny i reagują na zmiany promieniowania cieplnego, włączając oświetlenie. Czujniki podczerwieni są generalnie nieco „wolniejsze”.
Czujniki HF są zwykle stosowane wewnątrz budynków – i nadają się do tego idealnie. Rejestrują echo wysyłanych fal i wykrywają niemal każdy ruch. Czujników ruchu wysokiej częstotliwości nie stosuje się na terenach zewnętrznych, ponieważ nawet najmniejszy ruch może spowodować włączenie światła. Wyjątek stanowią inteligentne czujniki wysokiej częstotliwości, których technologia jest zaawansowana do tego stopnia, że potrafią odróżnić ruchy człowieka od ruchu owadów, spadających liści i padającego deszczu. Tego typu czujniki stosuje się coraz częściej na terenach zewnętrznych.
Możliwość regulacji czujnika zależy od konkretnego produktu. W przypadku niektórych lamp czujniki ruchu są montowane na stałe. W innych plafonach oraz w przypadku zewnętrznych czujników ruchu - czujnik można ustawić dokładnie na obszar detekcji.
Najlepiej zrobić to w dwie osoby, wtedy można od razu sprawdzić, czy czujnik ruchu prawidłowo wykrywa ruch. Jeśli nie uda się za pierwszym razem, trzeba zresetować ustawienia i spróbować ponownie. Lekko obrócić i pochylić czujnik i... spróbować ponownie!
Inne ustawienia, których można dokonać w zależności od produktu, to między innymi:
czas świecenia lampy sufitowej
zasięg czujnika ruchu
czułość czujnika zmierzchu – poziom natężenia światła, powyżej którego aktywuje się czujnik ruchu
Ta ostatnia opcja umożliwia indywidualną konfigurację plafonu z czujnikiem ruchu w taki sposób, aby dostosować ją do własnego wzroku i indywidualnych preferencji.
Lampy sufitowe są zwykle zasilane prądem z sieci elektrycznej, dlatego możliwość zasilania na baterie z reguły nie jest przewidziana. Bez względu na to, czy lampa posiada czujnik ruchu, czy nie. Mimo to dostępne są zasilane na baterie lampy z czujnikiem ruchu, które można montować na ścianie lub suficie. Takie lampy nie posiadają okablowania. Nie trzeba ich mocować śrubami, można je również przykleić za pomocą specjalnej taśmy klejącej.
Wydajności świetlnej takiego „dodatkowego” oświetlenia nie da się porównać z wydajnością prawdziwej lampy sufitowej. Jednak zasilane na baterie pomocnicze źródła światła sprawdzają się doskonale jako oświetlenie orientacyjne w nocy.
Ważne: bateria w lampie sufitowej ma jedną podstawową „wadę”. Do jej wymiany trzeba użyć drabiny. Zawsze należy kupować baterie znanych marek – to eliminuje konieczność częstej konserwacji.
Poza tym: w przypadku terenów zewnętrznych sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dostępnych jest wiele lamp solarnych z czujnikami ruchu.
Ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.