10% RABATU od 399 zł & 15% RABATU od 899 zł
Każdy, kto chociaż raz w ciemności zahaczył o leżące na ziemi nożyce do żywopłotu i zwichnął nogę, zrozumie doskonale: tego bólu można było uniknąć. Jak? Bardzo prosto – z pomocą światła. A ponieważ w ogrodzie jest wiele miejsc, w których można się potknąć, należy odpowiednio oświetlić wszystkie ścieżki, podjazdy i schody na posesji. Wyjątkowo praktyczne i energooszczędne są lampy z czujnikami ruchu. Dzięki nim światło włącza się tylko wtedy, kiedy jest potrzebne. A zupełnie przy okazji można pokrzyżować plany kryjącym się w ciemności włamywaczom.
Ech, te wszystkie okazje do potknięcia! Możesz je wykluczyć przy pomocy słupków oświetleniowych czy też ogrodowych. Jasno powinno być na całej długości ścieżki, ale przede wszystkim na tych odcinkach, które są szczególnie nierówne, kręte lub strome. Dlatego lampy należy rozmieścić w taki sposób, aby odstępy pomiędzy nimi nie były zbyt duże i nie powstawał zbyt duży kontrast pomiędzy miejscami jasnymi i ciemnymi. To ważne, ponieważ przechodząc z jasności w ciemność, w pierwszej chwili widzimy mniej, zanim oczy przyzwyczają się do nowych warunków.
Wskazówka: wybierz lampy, które pozwolą Ci oświetlić jak największą powierzchnię. Jak to zrobić? Planując jak największą wysokość punktów świetlnych – czyli miejsc osadzenia źródeł światła. Im wyższa lampa, tym mniejsze wymagania. Mówiąc inaczej, tym większy może być odstęp. Słupki oświetleniowe mają z reguły wysokość pomiędzy 60 a 150 cm.
Zależy, co się komu podoba. Trzeba wiedzieć jedno – światło kierunkowe rozjaśni tylko ścieżkę, reszta ogrodu pozostanie w ciemności. W ten sposób optymalnie wytyczymy ścieżki. W przypadku światła rozproszonego widać również to wszystko, co znajduje się bezpośrednio przy drodze. Poza tym okrągłe strefy światła doskonale na siebie nachodzą – w ten sposób można bardzo dobrze oświetlić całą powierzchnię dróg.
Słupki ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów i reprezentować różne style. Nie da się ich pomylić z lampami ogrodowymi stojącymi, latarniami ogrodowymi czy spotami wpuszczanymi w podłoże. Słupki oświetleniowe są dostępne w wersji ze zintegrowaną technologią LED albo z wymiennymi żarówkami.
Zalety LED:
długa trwałość
oszczędność energii do 90 procent
dostępna natychmiast stuprocentowa jasność – nadają się doskonale do zastosowania czujnika ruchu
Stal szlachetna i aluminium to materiały odporne na działanie czynników atmosferycznych, chętnie wykorzystywane do produkcji słupków oświetleniowych. Do wykonania podstawy stosuje się również często miedź, mosiądz i kamień. Osłonę żarówki stanowi szkło lub tworzywo sztuczne. Jednak o wyborze tego, co najlepiej sprawdzi się w ogrodzie, decyduje ostatecznie gust użytkownika.
Większe korzyści dla środowiska i portfela oferuje technologia solarna. W przypadku słupków oświetleniowych zasilanych energią słoneczną nie trzeba się ponadto martwić o gniazda wtykowe i plątaninę kabli. Wszystko, czego potrzebują solarne słupki oświetleniowe, to słońce. Dzięki technologii LED akumulator ładowany energią słoneczną działa wielokrotnie dłużej. Jeśli lampa włącza się tylko wtedy, gdy jest to konieczne, nie trzeba się o niego martwić. Słowem kluczowym jest tutaj „czujnik ruchu”.
Wchodzisz na ścieżkę – włącza się światło. Wjeżdżasz na podjazd – włącza się światło. Zbliżają się goście – włącza się światło. To nic nadzwyczajnego w przypadku praktycznych czujników ruchu. Czujnik zmierzchu sprawia, że w ciągu dnia ścieżki nie stanowią konkurencji dla słońca. Kąt detekcji ruchu o wartości 120 stopni bez problemu obejmuje drogę. W nocy raczej nikt nie zbliża się do domu od strony łąki. Zasadniczo jednak można zastosować również model o zasięgu 360 stopni i zdefiniować kąt używanego obszaru za pomocą osłon.
Nasz zespół doradców chętnie odpowie na wszelkie niestandardowe pytania. Dane kontaktowe można znaleźć poniżej.
Przyjmijmy, że wyposażyliśmy nasze słupki ogrodowe w czujniki ruchu. W takim przypadku żarówki energooszczędne nie będą odpowiednie. Zazwyczaj nie dają jasnego światła i potrzebują czasu na rozruch. Właśnie dlatego, jak i z wielu innych powodów, optymalnym rozwiązaniem dla słupków oświetleniowych będą żarówki LED. A oto kilka dodatkowych zalet LED: ich trwałość jest do 50 razy dłuższa niż w przypadku zwykłej żarówki, zużywają do 90 procent mniej energii i nie zawierają rtęci.
Wiele słupków oświetleniowych wyposażono w zintegrowaną technologię LED. Dzięki temu mają wyjątkowo filigranowe formy. To dodatkowa zaleta dla ogrodu. A jeśli nie chcemy rezygnować ze starych słupków oświetleniowych, zawsze można przejść na żarówki LED – taką możliwość dają żarówki LED Retrofit. Mają standardowe trzonki, takie jak na przykład E27, i perfekcyjnie pasują do oprawy naszego słupka.
Na zawsze czy na chwilę? Jeżeli na stałe, zalecamy montaż na odpornych na działanie mrozu fundamentach lub innych podobnie wytrzymałych podstawach. Zagwarantuje to bezpieczne umocowanie lampy. Dla osób ceniących elastyczne rozwiązania dostępne są również słupki oświetleniowe z grotem ziemnym. Można zmieniać ich pozycję według uznania, wtykając je po prostu w miękkie podłoże. Montaż jest banalnie prosty – o ile w tym przypadku możemy w ogóle mówić o montażu.
Kiedy trzeba podłączyć lampy stacjonarne do zasilania sieciowego, konieczna jest pomoc specjalisty. Z pewnością możesz mu pomóc przy wykonaniu wykopu do ukrycia kabli ziemnych, podłączeniem powinien się jednak zająć fachowiec. To on wie, na co trzeba zwrócić uwagę i jak przeprowadzić bezpieczną instalację. Nawet jeśli pokusa jest wielka, domorosły majsterkowicz nigdy nie powinien wykonywać prac związanych z elektrycznością.
Skoro już układamy w ogrodzie instalację elektryczną dla naszych słupków oświetleniowych, powinniśmy zadbać o coś jeszcze. Warto wybrać model wyposażony w podstawę z jednym lub większą liczbą gniazd wtykowych. Nadają się idealnie do podłączenia radia, elektrycznych nożyc do żywopłotu, telefonu komórkowego lub kosiarki. Wyjątkowo praktyczne rozwiązanie!
Słupek oświetleniowy osadzony na stałe w podłożu z pewnością trudniej ukraść niż lampę z grotem ziemnym. Jeśli nie mamy zbytniego zaufania do okolicznych mieszkańców, powinniśmy wybrać modele mocowane na stałe za pomocą śrub. Niektóre z nich są bardziej solidne niż inne ze względu na zastosowane materiały. Dlatego też kompaktowe lampy z metalu i tworzywa sztucznego będą stanowiły lepszy wybór niż filigranowe cudeńka ze szklanym kloszem. Wytrzymałość ma jednak swoje granice. Wskazówka: dzięki czujnikom ruchu światło włącza się w momencie, gdy ktoś się zbliża – to może odstraszyć wandali.
Czy nasze słupki będą stały na deszczu? Trudno zaprzeczyć, wskazana jest ostrożność. Elektryczność i woda to nie jest dobre połączenie. Tak zwany stopień ochrony IP dostarcza informacji o odporności lampy na działanie brudu i wody. Pierwsza cyfra oznacza ochronę przed ciałami obcymi, druga informuje o ochronie przed wilgocią. Słupek oświetleniowy powinien mieć co najmniej stopień ochrony IP44. Gwarantuje to zabezpieczenie przed ciałami obcymi o średnicy powyżej jednego milimetra, a także przed rozpryskami wody.
Ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.