- Poprzednia
- 1
- 2
- 3
- Dalej
Bauhaus, słynna niemiecka szkoła projektowania z czasów Republiki Weimarskiej, do dziś cieszy się międzynarodowym uznaniem. Została założona przez Waltera Gropiusa w Weimarze w 1919 roku, przeniesiona do Dessau w 1926 roku i do Berlina w 1932 roku. W 1933 r. szkoła została zmuszona do zamknięcia przez narodowych socjalistów. Projektanci, którzy wyłonili się z Bauhausu to Marianne Brandt, Wilhelm Wagenfeld i Josef Albers. Stworzyli dzieła o ponadczasowym pięknie, które są dziś reprodukowane przez TECNOLUMEN.
Firma TECNOLUMEN została założona w 1980 roku przez Waltera Schnepla i jest dziś najbardziej znanym na świecie producentem zabytkowych lamp i innych produktów zaprojektowanych w okresie Bauhausu.
Pierwszym produktem, klasykiem wśród lamp i do dziś ponadczasowym, poszukiwanym oświetleniem dzięki atrakcyjnemu wzornictwu, była lampa stołowa Wagenfeld. Lampa stołowa autorstwa Wilhelma Wagenfelda została zaprojektowana w latach 1923/24, jak żadna inna lampa demonstruje intencje projektowe Bauhausu i do dziś wyznacza standardy dla współczesnych projektantów.
Inne klasyki wzornictwa Bauhaus zostały szybko dodane do asortymentu TECNOLUMEN. Należą do nich prace Marianne Brandt, Josefa Albersa, Gyuli Juliusa Papa i Hansa Przyrembela. Portfolio produktów uzupełniają oprawy oświetleniowe znanych projektantów, takich jak Mart Stam, Egon Eiermann, Guenther Leuchtmann i Dieter Rams, w tym oprawy w stylu Art Deco i De Stijl.
Unikalna gama marki TECNOLUMEN składa się z kombinacji charakterystycznych świateł o wysokiej wartości rozpoznawczej.
"Staatliches Bauhaus in Weimar" został założony w 1919 roku i był uniwersytetem wzornictwa. Inicjatorem i pierwszym dyrektorem był Walter Gropius. W czasach Republiki Weimarskiej gromadzili się tu czołowi artyści swoich czasów. Powstało tu wiele niezapomnianych dzieł z dziedziny malarstwa, rzeźby, architektury, typografii, fotografii, tekstyliów i designu. To właśnie dlatego, że te bardzo różne dyscypliny wpływały na siebie nawzajem, powstały nieporównywalne, charakterystyczne współczesne klasyki. Jednak zasługa należy się również wybitnym nauczycielom, którzy udzielili doskonałych wskazówek swoim uczniom.
Kiedy prawicowa partia w Turyngii zwolniła wszystkich mistrzów Bauhausu w 1924 roku, Bauhaus przeniósł się do Dessau w latach 1925-1926. 1928 Hannes Meyer zostaje nowym dyrektorem obiektu. Ludwig Mies van der Rohe podążył za nim w 1930 roku. Kiedy narodowosocjalistyczna rada miasta Dessau ponownie zamknęła Bauhaus w 1932 roku, lokalizacja zmieniła się po raz kolejny - na Berlin. Cały instytut został zamknięty w 1933 roku.
Produkty Bauhaus zostały zaprojektowane z myślą o prostocie i maksymalnej praktyczności.
Wilhelm Wagenfeld urodził się w Bremie w 1900 roku. Podstawą jego pracy w Bauhausie od 1923 roku było niewątpliwie jego dzieciństwo i szkolenie w fabryce wyrobów ze srebra Koch i Bergfeld w Bremie. W 1924 roku zdał egzamin czeladniczy jako srebrnik i zaprojektował lampę stołową z metalową podstawą i metalową rurką. W 1929 r. sam zaczął uczyć, ostatnio, w latach 1931-1935, w Państwowej Akademii Sztuki w Berlinie. Po pracy jako dyrektor artystyczny Vereinigte Lausitzer Glaswerke w Weisswasser/Oberlausitz i służbie w czasie wojny w latach 1942-1945, był profesorem w Hochschule für Bildende Künste w Berlinie i założył warsztat Wagenfeld w 1954 roku. Zmarł w 1990 roku.
Lampa stołowa](https://b2c/inspiration/wagenfeld-lampe) została zaprojektowana w 1924 roku w ramach egzaminu czeladniczego. Celem było zaprojektowanie prawdziwego produktu przemysłowego. W rezultacie otrzymujemy jednak produkt wykonany ręcznie. Dzięki swojej prostocie i ponadczasowości oraz wzornictwu skoncentrowanemu na najważniejszych elementach, lampa ta jest nadal popularna w wielu stylach wyposażenia wnętrz. Oczywiście również w modnym stylu industrialnym.
TECNOLUMEN odtwarza lampę stołową na podstawie oryginalnych specyfikacji dotyczących wymiarów i materiału. Znaki Bauhaus i TECNOLUMEN stanowią certyfikat autentyczności.
Marianne Brandt urodziła się w Chemnitz w 1893 roku. Jej droga prowadziła do studiowania malarstwa i rzeźby w Wielkiej Książęcej Akademii Sztuk Pięknych w Weimarze oraz do Bauhausu, gdzie pracowała od 1924 roku. W ciągu następnych czterech lat stworzył wiele projektów urządzeń i oświetlenia, które są obecnie uważane za klasyki. Pracowała jako kierownik warsztatu metalowego, jako niezależna malarka i rzemieślniczka, wykładała w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych i Stosowanych w Dreźnie i poświęciła się malarstwu i małym rzeźbom w Chemnitz od 1955 roku, zanim przeniosła się do Kirchberg/Saksonii w 1976 roku, gdzie spędziła ostatnie siedem lat swojego życia. Od 1999 roku w Chemnitz istnieje ulica nazwana jej imieniem.
Lampa wisząca Trabant została zaprojektowana przez Joachima Manza w 2008 roku. Prostota projektu jest równoważona przez niezwykły charakter materiału: betonowa kula wisi na cienkim drucianym kablu, którego spód charakteryzuje się szklaną soczewką. Szczególną cechą tego nowoczesnego klasyka jest to, że beton jest wylewany ręcznie. Otwory i kieszenie powietrzne, tj. różne, nieregularne i unikalne cechy powierzchni za każdym razem, nadają powierzchni "żywy" wygląd. Zastosowanie betonu jest również ponadczasowym i modnym wyborem, ponieważ ten materiał i jego obróbka można znaleźć w stylach takich jak styl industrialny.
Lampa biurkowa Eduarda-Wilfrida Buqueta została opatentowana w 1927 roku. Najważniejszą cechą patentu były złącza. To wyjątkowe akcesorium na biurko zapiera dech w piersiach nie tylko dzięki elastycznie regulowanym przegubom, ale przede wszystkim dzięki swojej powierzchni, która może być posrebrzana lub pozłacana. Prawie wszystkie części tej lampy są wykonane ręcznie, co zwiększa wartość tego wyjątkowego produktu, który jest nadal bardzo poszukiwany po prawie stu latach. Dość wąski reflektor oprawy pozwala tylko na bardzo małe gniazda żarówek. Zastosowano tu źródło światła z trzonkiem GY6.35 o mocy do 50 W, by uzyskać odpowiednią do praktycznego zastosowania tego eleganckiego elementu listwę świetlną.
TECNOLUMEN ma wyłączne prawa do reedycji słynnej oprawy Wagenfeld. Firma jest zatem jedynym na świecie producentem oprawy Wagenfeld, która ze względu na swoje pochodzenie znana jest również jako "oprawa Bauhaus". Inne reedycje obejmują czajniczek Bauhaus autorstwa Marianne Brandt i jej lampę sufitową z lat 1928/29.
"Forma podąża za funkcją". Od momentu założenia w 1980 roku, firma TECNOLUMEN z siedzibą w Bremie podąża za credo Bauhausu i produkuje przedmioty codziennego użytku o najwyższych standardach wzornictwa.
**Każda z reprodukcji jest numerowana, a autentyczność jest potwierdzona pieczęcią.
Lampa stojąca w stylu Art Deco oparta na francuskim projekcie, stworzona około 1930 roku.
Kraj pochodzenia: Niemcy Rok założenia: 1980
Nagrody:. iF Product Design Award | German Design Award
Adres: TECNOLUMEN ® GmbH & Co.KG Lötzener Strasse 2-4 28207 Brema
Lampy.pl jest autoryzowanym partnerem TECNOLUMEN. Oryginały TECNOLUMEN można rozpoznać po symbolu Bauhaus i TECNOLUMEN oraz kolejnej numeracji.
Ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.