- Poprzednia
- 1
- 2
- 3
- 4
- Dalej
Świetlówki (a nie, jak zwykło się mówić, w „neonówki”) są wypełnione gazem szlachetnym i niewielką ilością rtęci. Światło powstaje w procesie wyładowania gazowego, w którym elektrony przemierzają szklaną rurkę i wchodzą w reakcję z luminoforem. Jarzeniówki charakteryzują się dobrą skutecznością świetlną, dużą trwałością i dobrym oddawaniem barw.
Świetlówki pracują zawsze w połączeniu ze statecznikiem (najczęściej statecznikiem elektronicznym). Zapewnia on np. brak migotania przy uruchamianiu, brak migania podczas pracy i możliwość ściemniania.
Jarzeniówki stosuje się obecnie przede wszystkim do oświetlania przestrzeni użytkowych. Ze względu na szeroką emisję światła, efektywność i trwałość takie źródła światła nadają się np. do oświetlania piwnic, warsztatów, garaży czy pralni. Świetlówki nadal wykorzystuje się do oświetlania luster, jednak podobnie jak w przypadku różnych lamp do wnętrz i lamp zewnętrznych są coraz częściej zastępowane przez żarówki LED.
W sektorze komercyjnym jarzeniówki nadal znajdują zastosowanie przy oświetlaniu biur, pomieszczeń handlowych, hal przemysłowych i targowych oraz zadaszonych parkingów.
Trzy zastosowania świetlówek.
Ze względu na szeroki zakres zastosowań w sektorze prywatnym i komercyjnym świetlówki mają różne długości i charakteryzują się różnym poborem mocy. Ponadto różnią się w zakresie średnicy rurki i odległości pomiędzy pinami, które są zakodowane w oznaczeniu oprawy lub trzonka. Najbardziej popularnymi źródłami światła są świetlówki T5 / G5 oraz T8 / G13.
Podczas wymiany należy zwrócić szczególną uwagę na kompatybilność. Fachową radą służy nasz Dział Obsługi Klienta, pytania można kierować przy użyciu formularza kontaktowego. Dla wszystkich dostępnych w sklepie lamp funkcjonujących z jarzeniówkami wskazujemy odpowiednie zamienniki, w tym alternatywne źródła światła LED.
Dla niemal każdej jarzeniówki dostępne są odpowiednie, wysokiej jakości zamienniki LED. Oferują one wyższą efektywność energetyczną, dłuższą trwałość i nadają się do niemal wszystkich zastosowań. Również w tym przypadku należy sprawdzić kompatybilność w zakresie trzonka, długości, jasności (lumeny), oddawania barw (Ra) oraz barwy światła (kelwiny).
Zanim na rynku pojawiły się modele LED – które mogą przyjmować dowolne kształty i okazały się najbardziej elastyczne ze wszystkich źródeł światła, jako specjalne źródła światła wykorzystywano również świetlówki. Znane przykłady to okrągłe lampy kuchenne czy lampy z lupą, w przypadku których źródła światła otaczają umieszczoną centralnie lupę, aby zapewnić bezcieniowe światło. Stosuje się tutaj świetlówki kołowe o różnych średnicach. Jarzeniówki w takiej formie są obecnie rzadkością.
Takie lampy z lupą wykorzystują specjalne, wygięte świetlówki z trzonkiem G10q.
Świetlówki kołowe z trzonkiem G10q, o średnicy około 22 cm.
Ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.