PORADA
klasa efektywności energetycznej

Nowa etykieta efektywności energetycznej UE

Najważniejsze pytania

Nowa etykieta energetyczna dla urządzeń elektrycznych obowiązuje w całej Europie od 1. Marzec 2021, ale dla opraw oświetleniowych dopiero od 1. Wrzesień 2021 r. Aż do 1. W marcu 2023 r. obie marki będą istnieć równolegle. Jednak wielu producentów dokonuje zmiany wcześniej. Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące nowej etykiety energetycznej i pokazujemy, co się zmienia, a co pozostaje bez zmian.


Dlaczego wprowadzono nową etykietę energetyczną?

W ostatnim czasie urządzenia elektryczne, oświetlenie i źródła światła stają się coraz bardziej energooszczędne. W rezultacie wszystkie urządzenia zostały uznane za wydajne. Zaowocowało to klasami efektywności energetycznej A+, A++ lub A+++, które niewiele się od siebie różnią. Nowa etykieta energetyczna od 2021 r. ma sprawić, że różnice będą bardziej przejrzyste dla konsumentów. W tym celu wszystkie urządzenia są ponownie oceniane.

Różnica w stosunku do starej etykiety energetycznej

Jaka jest różnica w stosunku do starej etykiety energetycznej?

A+, A++ i A+++ (klasy plus) nie będą już istnieć z nową etykietą od 2021 roku, ale tylko klasy od A do G. Klasa A została początkowo pozostawiona pusta, aby w przyszłości oznaczać jeszcze bardziej energooszczędne urządzenia. Dlatego nawet najbardziej wydajnym lampom i oprawom oświetleniowym przyznano klasy efektywności energetycznej B i C. Jednak obecnie istnieją źródła światła LED, które osiągają klasę efektywności energetycznej A. Przy skuteczności świetlnej wynoszącej około 200 lm/W, są one około dwa razy bardziej wydajne niż dobre "zwykłe" żarówki LED.

Ponadto istnieje teraz kod QR, który wywołuje dalsze informacje na temat efektywności energetycznej z internetowej bazy danych EPREL. Rejestracja jest wiążąca dla producentów.

Porównanie etykiet energetycznych: Tak wygląda nowa etykieta energetyczna

Etykieta energetyczna

Stara etykieta wydajności

  1. Stara klasa efektywności energetycznej
  2. Kilowatogodziny na 1000 godzin użytkowania
Etykieta energetyczna

Nowa etykieta efektywności

  1. Przeliczona klasa efektywności energetycznej
  2. Kilowatogodziny na 1000 godzin użytkowania
  3. Kod QR do pobierania danych dotyczących wydajności z bazy danych EPREL

Etykieta energetyczna 2021:

Czy mogę porównać starą i nową klasę energetyczną?

Klasa wydajności jest ponownie określana dla każdego światła przy użyciu nowych procedur testowych. Dlatego stare i nowe klasy energetyczne są prawie nieporównywalne. Na przykład, zewnętrzny zasilacz jest dodawany do zużycia energii, co zmniejsza ogólną wydajność.

Ponadto, klasa energetyczna A początkowo pozostała pusta wraz z przejściem na nową etykietę energetyczną - tylko najnowsza generacja źródeł światła spełnia surowe kryteria klasy efektywności energetycznej A.


Czy światła są mniej wydajne dzięki nowej etykiecie energetycznej?

Nie, nadal są energooszczędne. Nowa etykieta efektywności została zaprojektowana tak, aby była bardziej rygorystyczna pod względem procedur testowych i z myślą o przyszłości. Według dzisiejszych standardów, wydajne produkty zgodne ze starą etykietą energetyczną są tak samo wydajne po zmianie.


Które urządzenia otrzymują nową etykietę energetyczną UE?

Wszystkie urządzenia elektryczne, które mają starą etykietę efektywności energetycznej UE, mają również nową etykietę. Oprócz świateł i lamp obejmują one telewizory i domowe urządzenia elektryczne, takie jak pralki i lodówki.


FAQ: Często zadawane pytania dotyczące efektywności energetycznej

Czym jest teraz A+++?

Czy teraz nie ma już A?

Czy stara etykieta energetyczna dla oświetlenia przestanie obowiązywać od 1 września?

Dlaczego mój produkt nie ma etykiety energetycznej?