Jak znaleźć odpowiedniego wentylatora
Praktyczne i wygodne: odświeżanie za naciśnięciem przycisku Znalezienie odpowiedniego wentylatora - dostosowanego do potrzeb i przestrzeni życiowej - jest bardzo proste. Przed zakupem wentylatora należy zastanowić się, czego potrzebujemy: czy powinien on pracować szczególnie cicho, aby można go było używać również w sypialni? Czy powinien być jak najmniejszy i można go zamontować na przykład na spadzistym dachu? A może powinien być inteligentnie sterowany i mieć wiele opcji ustawień? Pomagamy znaleźć najlepszego wentylatora.
Nasze najlepsze rekomendacje
Najlepsi wentylatorzy Wszystkie rodzaje wentylatorów
Nowości
Jak znaleźć odpowiedni wentylator?
W zależności od wielkości pomieszczenia, należy upewnić się, że wentylator ma odpowiednią średnicę. Poniższy przegląd zapewnia dobrą orientację:
Mały pokój, np. pokój gościnny:
< 3 x 3 m
Ø: 76 - 122 cm
Duży pokój, np. salon:
< 6 x 6 m
Ø: 127 - 137 cm
**Bardzo duże pomieszczenie, np. mieszkanie na poddaszu:
> 6 x 6 m
Ø: od 142 cm
Wentylatory sufitowe z oświetleniem i bez oświetlenia
Cichy szept w sypialniach Masz tylko jedno złącze zasilania na suficie i nie możesz zdecydować, czy chcesz go użyć do wentylatora czy lampy sufitowej? Następnie wystarczy wybrać wentylator ze zintegrowanymi diodami LED, aby uzyskać dobre oświetlenie ogólne. Dostępny również z pilotem, za pomocą którego można wybrać barwę światła. Do sypialni zalecany jest cichy model, na przykład z silnikiem WhisperWind®, taki jak model Hunter.
Wentylatory sklepowe
Wentylatory SMART+
Wygoda dzięki wszechstronnym możliwościom sterowania Zgodnie z duchem czasu, wentylatorami można również sterować w inteligentny sposób - za pomocą pilota lub aplikacji. Ułatwia to regulację prędkości i kierunku jazdy. Jeśli wentylator pełni również funkcję oświetlenia, barwę światła można nawet regulować jednym dotknięciem palca. Jeśli chcesz, możesz również wywołać funkcje inteligentnego odświeżacza powietrza za pomocą asystenta głosowego. Inna opcja: jeśli jest dostarczona przez producenta, wystarczy zamontować odbiornik radiowy i uczynić wentylator inteligentnym w późniejszym terminie.
Sklep dla inteligentnych wentylatorów
Chłodna bryza dzięki wentylatorom stołowym i stojącym
Ukierunkowane chłodzenie w dowolnej lokalizacji Wentylatory stołowe i stojące można włączyć w mgnieniu oka w najbliższym gniazdku elektrycznym, gdy niespodziewanie pojawi się upał. Szczególnie popularne są mobilne wentylatory do biur i domowych gabinetów - skierowane w konkretny kąt lub oscylujące w większym promieniu. Zapewniają one również przyjemny chłód i styl w przestrzeniach mieszkalnych, od salonu po kuchnię - na przykład dzięki modelom w stylu retro.
Wentylatory stołowe w sklepie
Wentylatory o stopniu ochrony IP
Przekąska w salonie na świeżym powietrzu Jeśli nawet najpiękniejsze zacienione miejsce w ogrodzie nie zapewnia niezbędnego chłodzenia w środku lata, nadszedł czas na wentylator w salonie ogrodowym. Dzięki odpowiedniemu stopniowi ochrony IP, wynoszącemu co najmniej IP44, wentylatory sufitowe, na przykład tradycyjnej firmy Westinghouse, można z łatwością zawiesić w zadaszonych częściach ogrodu. Jeśli chcesz tylko chwilowo się ochłodzić, możesz oczywiście zabrać wentylator stołowy do ogrodu na gorące popołudnie.
Sklep dla wentylatorów zewnętrznych
Najważniejsze fakty dotyczące wentylatorów
Kiedy wentylator jest przydatny?
Wentylator przydaje się przez cały rok. Podczas gdy w trybie letnim zapewnia przyjemne chłodzenie, w trybie zimowym - w odwrotnej kolejności - zapewnia dobrą dystrybucję powietrza grzewczego uwięzionego pod sufitem. Ta opcja jest idealna do obniżenia kosztów ogrzewania. Jeśli chcesz korzystać z wentylatora przez 365 dni w roku, powinieneś upewnić się przy zakupie, że ma on opcję pracy zimą.
Jakie są rodzaje wentylatorów?
Wentylatory sufitowe są montowane na stałe i okablowane poprzez przyłącze sufitowe. Są one dostępne albo wyłącznie do chłodzenia i dystrybucji powietrza, albo ze zintegrowanymi żarówkami LED do oświetlenia ogólnego. Wentylatory stojące i stołowe można elastycznie ustawiać. Dzięki ładowaniu akumulatora przez USB, są one nawet towarzyszem w podróży. Wentylatory są już dostępne w cenie poniżej 100 euro.
Jakie szczegóły techniczne należy wziąć pod uwagę?
Interesujące są wydajność, przydatność do określonego rozmiaru pomieszczenia i różne poziomy intensywności. W zależności od rodzaju sufitu należy zwrócić uwagę na jego wagę. W przypadku wentylatorów stojących powinna istnieć możliwość pochylania i oscylacji (poruszania głowicą). Praktyczne są również wentylatory stojące z regulacją wysokości. Opcje obsługi obejmują zarówno łańcuchy, jak i aplikacje na smartfony.
Tryb zimowy
Zimą ciepłe powietrze grzewcze gromadzące się pod sufitem jest lepiej rozprowadzane w pomieszczeniu. Utrzymuje to również stopy w cieple i skutecznie oszczędza koszty ogrzewania.
Tryb letni
Latem wentylator cyrkuluje powietrze, tworząc przyjemny efekt chłodzenia skóry. Siłę wielu wentylatorów można regulować indywidualnie.
FAQ: Często zadawane pytania dotyczące oszczędzania energii
Po pierwsze, ważne jest wyjaśnienie, do jakich wymagań i warunków przestrzennych powinien być dostosowany wentylator. Jeśli nie chcesz zawracać sobie głowy instalacją, wybierz wentylator stojący, który wymaga jedynie podłączenia do gniazdka. Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce na podłodze, a także skorzystać z możliwości pracy zimą, wybierz wentylator sufitowy z opcją pracy rewersyjnej. Jeśli chcesz jednocześnie wykorzystać przyłącze sufitowe do oświetlenia ogólnego, dobrze jest użyć wentylatora ze zintegrowaną lampą LED. Jeśli chcesz zintegrować wentylator z systemem inteligentnego domu, powinieneś zdecydować się na inteligentne modele. Do użytku na zewnątrz należy oczywiście wybrać wentylator o odpowiednim stopniu ochrony IP wynoszącym co najmniej IP44.
Średnica wentylatora powinna być również dobrana w zależności od wielkości pomieszczenia. W przypadku małych pomieszczeń o powierzchni mniejszej niż 10 m² wystarczająca jest średnica 76-122 cm. Większe pomieszczenia o powierzchni do 35 m² mogą tolerować średnicę 127-137 cm. A jeśli wykracza poza to, na przykład w otwartym mieszkaniu na poddaszu, istnieją również wentylatory o jeszcze większej średnicy, na przykład z Westinghouse o średnicy ponad 250 cm.
Nie ma ogólnej odpowiedzi na pytanie, ile watów powinien mieć wentylator. Zużycie energii zależy jednak od prędkości wentylatora lub obrotów na minutę. W przypadku modelu oferującego różne poziomy prędkości, zużycie energii wzrasta wraz z liczbą obrotów. Szczegóły produktu podają również moc w watach w odniesieniu do różnych poziomów prędkości, np. moc: 60/45/40 watów; prędkość: 175/135/85 obr.
Wentylator jest przydatny, gdy latem brakuje niezbędnego chłodzenia, a przeciągi w domu lub zacienione miejsce w ogrodzie już nie wystarczają. Wentylator może być również niezbędny zimą, jeśli ciepłe powietrze grzewcze gromadzi się pod sufitem. Jeśli wentylator rozprowadza powietrze w pomieszczeniu w trybie odwróconym (funkcja odwrócona) jako specjalna funkcja pracy zimą, koszty ogrzewania mogą zostać zmniejszone.
Wentylatory stołowe najlepiej nadają się do ukierunkowanego odświeżania - na przykład przy biurku. Dzięki regulowanej oscylacji i nachyleniu, wentylatory stojące można ustawić indywidualnie i zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i odświeżenie - nawet w dużych pomieszczeniach. Efekt chłodzenia wentylatora sufitowego jest bezkonkurencyjny - im większa średnica, tym większe pomieszczenie wymaga chłodzenia. Jedyną dodatkową pracą jest wcześniejsza instalacja.
W przypadku wentylatora sufitowego, pytanie to jest zbędne dzięki stałej instalacji na środku pomieszczenia, ale nie w przypadku wentylatora stołowego lub stojącego. Jeśli na zewnątrz jest przyjemnie chłodno, wentylator stojący można ustawić tyłem do otwartego okna. Zasysa to świeże powietrze i rozprowadza je po całym pomieszczeniu. Jeśli na zewnątrz jest już zbyt gorąco, umieść wentylator w innym miejscu w pomieszczeniu. W zależności od tego, jak intensywnie chcesz być odświeżany, możesz pozwolić mu oscylować lub pozostać w bezruchu.
Aby zapewnić najlepszą cyrkulację powietrza latem, najlepiej ustawić wentylator stojący z głowicą skierowaną lekko do góry. Jest to najlepszy sposób na schłodzenie ciepłego powietrza unoszącego się do góry.
Wentylatory, które pracują szczególnie cicho - lub nawet tak cicho jak szept - również informują o tym w szczegółach produktu. Hunter, na przykład, opiera się na silnikach WhisperWind®, dzięki czemu wentylatory idealnie nadają się do użytku w sypialni. Dostawcy tacy jak Westinghouse, Starluna i CasaFan również przywiązują dużą wagę do cichej pracy swoich wentylatorów. Lampy.pl Podsumowując, w sklepie można znaleźć wentylatory wysokiej jakości, które można cicho obsługiwać.
Zasadniczo wentylator może działać tak długo, jak chcesz. Jeśli zostawisz go włączonego, aby zasnąć w ciepły letni wieczór, możesz również skorzystać z praktycznej funkcji timera, aby nie był włączony przez całą noc. Oszczędza to energię elektryczną i chroni środowisko.
Aby cieszyć się wentylatorem przez długi czas, należy go regularnie czyścić. Dzieje się tak, ponieważ pył z wirującego powietrza ma tendencję do osadzania się na łopatkach wirnika. Ważne jest, aby wentylator był odłączony od zasilania przed czyszczeniem. Następnie wentylator może zostać wyciągnięty. W razie potrzeby można przetrzeć obudowę i łopatki wirnika wilgotną szmatką. Jeśli zamontowana jest kratka chroniąca łopatki wirnika, wystarczy ją wcześniej zdjąć. Warto zapoznać się z instrukcją obsługi wentylatorów typu tower. Tam dowiesz się, jak najlepiej otworzyć obudowę, aby wyczyścić urządzenie.
Jeśli łopatki wirnika obracają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara w trybie letnim (tzw. praca do przodu), pod wentylatorem powstaje chłodząca bryza. Dzięki temu odczuwalna temperatura spada nawet o 8 stopni. Powietrze również przyjemnie krąży w pomieszczeniu. Jeśli natomiast łopatki obracają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara (praca w trybie zimowym lub odwróconym), wentylator rozprowadza ciepłe powietrze grzewcze, które gromadzi się pod sufitem, po ścianach w całym pomieszczeniu. Nawiasem mówiąc, w zimie pod wentylatorem nie ma świeżej bryzy, a zatem nie ma ryzyka przeziębienia.