OŚWIETLENIE SYPIALNI 8 praktycznych porad dotyczących oświetlenia sypialni
Lampa sufitowa, dwie lampki nocne i oświetlenie sypialni jest kompletne? Być może w przeszłości byłoby to wystarczające, jednak obecnie projekty oświetlenia do sypialni oferują więcej możliwości, każdy wielbiciel aranżacji wnętrz może dostosować oświetlenie do własnych potrzeb.
#1 Jakie style aranżacji sprawdzą się w sypialni?
W kwestii oświetlenia sypialni wszystko jest możliwe - każdy styl doskonale sprawdzi się w tym pomieszczeniu, od nowoczesnego po ten bardziej indywidualny z namiastką romantyzmu. Należy jednak pamiętać, iż przytulna atmosfera w sypialni to podstawa i zadbać o dużą ilość pośrednich źródeł światła, które nie będą oślepiać bezpośrednio po wstaniu rano z łóżka.
Popularne style do sypialni to: przytulny styl skandynawski, który tworzy nastrój prostymi kolorami i naturalnymi materiałami oraz styl orientalny, który wnosi tę wspomnianą nutę romantyzmu.
Koncepcja w sytlu country lub vintage również sprawdzi się w sypialnianym wnętrzu. Wybór jest różnorodny do każdego stylu, istnieje odpowiednia lampa, która stworzy niezapomnianą atmosferę. Oczywiście bez względu na styl aranżacji nie można zapomnieć o ledach.
#2 Alternatywa dla klasycznych lampek nocnych
Lampa stołowa na szafce nocnej jest dobrą opcją, jednak nowoczesne modele lamp pozwalają na wiele więcej! Lampa wisząca tuż obok wezgłowia łóżka sprawi, że czytanie wieczorem stanie się przyjemnością!
Także kinkiety sprawdzą się doskonale jako alternatywa dla tradycyjnych lamp stołowych. Dostępnych jest wiele modeli w modnych kolorach i z różnych materiałów. Dla zwolenników stylu retro poleca się użycie żarówek filamentowych.
Bardzo elegancką opcją jest lampa stojąca umieszczona na wysokości głowy, po dwóch stronach łóżka. Takie rozwiązanie zapewnia optymalne światło podczas wieczornego przeglądania czasopisma lub czytania książki. Zwolennicy nowoczesnej technologii znajdą również coś dla siebie, inteligentne oświetlenie ze stacją ładowania jest idealnym unowocześnieniem wnętrza.
#3 Oświetlenie łóżka: koniec z szukaniem włącznika światła w środku nocy
Taśmy LED i niewielkie lampki nocne z czujnikiem ruchu umieszczone na wysokości łóżka stanowią idealne rozwiązanie do sypialni. Dzięki nim nie musimy szukać włącznika światła, gdy chcemy iść np. do toalety.
Lampki nocne, które potrafią zrobić coś więcej niż tylko reagować światłem na ruchy w ciemności, są oczywiście zawsze mile widziane w sypialni - modele z portem USB, który można wykorzystać do ładowania smartfona jest idealnym przykładem takiej funkcjonalności.
Praktyczne są również przenośne lampki nocne z czujnikiem zmierzchowym i akumulatorem, które można zabrać wszędzie tam, gdzie są potrzebne. Jeśli mają również hak do powieszenia, to trudno jest przebić ich wszechstronność!
#4 Inteligentne pomysły oświetleniowe poprawiające komfort i przytulność
Lampa sufitowa do sypialni, którą można sterować za pomocą smartfona i która może świecić w wielu różnych barwach wnosi komfort i nastrój do sypialni! Ale w dzisiejszych czasach nie tylko oświetlenie główne może być inteligentne. Oświetlenie obszarowe i akcentujące jest również dostępne jako wariant w wersji smart!
Inteligentne lampy LED w rzeczywistości wyglądają jak zwykłe oprawy, mają jednak jedną zaletę - za pomocą smartfona lub pilota można nimi sterować będąc jeszcze w łóżku. Szeroki zakres barw sięgający nawet do 16 milionów kolorów sprawia, że lampy inteligentne są w stanie spełnić nasze marzenia oświetleniowe!
Lampy mogą spełniać funkcję mebli, ale również służyć jako system audio. Inteligentne modele lamp nie tylko oświetlają wnętrze, ale także odtwarzają np. ulubioną playlistę ze smartfonu. Takie rodzaje oświetlenia powinny znaleźć się w każdej nowoczesnej sypialni!
#5 Praktyczne pomysły na oświetlenie skosów
Jeżeli sypialnia znajduje się na poddaszu w łatwy sposób można wykonać projekt oświetleniowy, by poprawić komfort wnętrza. Skośny dach można wyposażyć w reflektory, spoty, oprawy wpuszczane lub panele i taśmy LED. Wielorako można zdalnie sterować modelami tych lamp.
System linkowy jest również praktycznym i stylowym rozwiązaniem dla oświetlenia pochyłych drewnianych belek. Łączniki umożliwiają indywidualne mocowanie lampy - nawet w rogu.
Żyrandole i lampy wiszące nadają się również do oświetlenia wnętrz ze skośnym dachem - wyglądają one szczególnie atrakcyjnie w połączeniu z rustykalnymi belkami. Oczywiście zwolennicy lamp podłogowych i stołowych mogą zrezygnować z tego rozwiązania i wyposażyć swój strych w tego rodzaju oświetlenie.
#6 Wyjątkowe akcenty świetlne: gwieździste niebo i spółka
W sypialni jest dużo miejsca na indywidualne oświetlenie. Praktycznie oświetlone lustro, które dzięki portowi USB może służyć również do ładowania smartfona stanowi po prostu must-have.
Ale również lampy sufitowe, które przypominają rozgwieżdżone niebo, zapewniają przyjemną atmosferę w sypialni. Najlepiej wybrać model, który można rozbudować o dodatkowe moduły i sterować nim za pomocą pilota.
Dekoracyjne oświetlenie takie jak łańcuchy świetlne również dodają szczyptę romantyzmu i klimatu do sypialni.
#7 Funkcjonalne oświetlenie z kreatywnymi zastosowaniami
W sypialni przyda się każde dodatkowe miejsce do przechowywania, jeżeli wyposażone jest ono dodatkowo w źródło światła, staje się podwójnie przydatne i dodaje stylu wnętrzu!
Bardzo praktycznym rozwiązaniem są lampy stojące, które można wykorzystać jako wieszak na ubranie. Nie tylko oświetlają wnętrze, ale są także są bardzo funkcjonalne.
Oczywiście lampki nocne i kinkiety również mogą pełnić rolę półki obok łóżka.
#8 Oświetlenie szafy: ubrania w zasięgu wzroku
Chaotyczne przeszukiwanie ciemnej szafy w poszukiwaniu odpowiedniej kreacji można zaliczyć do przeszłości! Dzięki oświetleniu garderoby w postaci: reflektorków, taśm, spotów i opraw meblowych, każde ubranie będzie w zasięgu wzroku.
Istotną rolę odgrywa tutaj oddawanie barw, które oznaczane jest skrótem Ra. Ra 100 jest idealnym rozwiązaniem, aby kolor ulubionego stroju wyglądał tak naturalnie jak w świetle dziennym. Współczynnik Ra 80 oznacza, że barwy są dobrze oddawane. Czym wyższe Ra tym lepsze oddawanie barw.
Aby nie niszczyć szafy śrubami można wykorzystać w tym celu taśmę samoprzylepną. Oprawy meblowe do szaf wyposażone są już w paski samoprzylepne tak samo jak taśmy LED.