Skandynawskie oświetlenie Północna przytulność
W otoczeniu fantastycznej przyrody, fiordów i lasów iglastych, na dalekiej północy rozwinął się indywidualny styl, czerpiący inspirację z przyrody: styl skandynawski. Również nasze cztery ściany dają się ponieść atmosferze relaksującego „friluftsliv - norweskiej tradycji życia blisko przyrody”, przytulności stylu „hygge – duńskiego odpowiednika przytulnej atmosfery” i wreszcie pomieszczeń przepełnionych światłem. Z ciepłymi drewnianymi podłogami, przytulnymi poduszkami i jasnymi oprawami. W pełni „lagom – szwedzki odpowiednik równowagi i wyważonego stylu spowodowany niechęcią do przesady” – w sam raz, aby poczuć się dobrze!
Od Hygge po Friluftsliv Co oznacza określenie „urządzać w stylu skandynawskim”?
W zapierającej dech w piersiach przyrodzie i kulturze Skandynawii jednej rzeczy można doświadczyć w sposób szczególny: ukojenia. Duńczycy nazywają to „hygge”, Szwedzi „lagom”, a Norwegowie: „friluftsliv”. Skandi style nawiązuje do tego odczucia czegoś wyjątkowego. W formie opraw oznacza to: prosty design, którym możemy się cieszyć bez rozpraszania się zbyt dużą liczbą detali. Uspokajająca atmosfera oświetlenia, w której możemy uzupełnić zapasy energii. I naturalne materiały, które ukierunkowują naszą wyobraźnię na doświadczanie natury na świeżym powietrzu.
Rezultat: Poczucie czerpania radości z chwili przerwy dla ciała i duszy wśród własnych czterech ścian!
Piękne światło Północy Dlaczego w skandi style światło odgrywa tak ważną rolę?
Bardzo ciemne zimy dalekiej północy sprawiły, że Skandynawowie w kwestii oświetlenia i jego efektów doszli do perfekcji. Światło dzienne dostaje się do wnętrz za sprawą przemyślanej architektury. Sztuczne oświetlenie w pełni skoncentrowano na zapewnianiu mieszkańcom dobrego samopoczucia. W stylu skandynawskim oczy cieszą jasno rozświetlone pomieszczenia. Minimalistyczne, uporządkowane wnętrze. Estetycznie zaprojektowane oprawy dbają o przyjemną, pełną ciepłą atmosferę. Nasza wskazówka: oświetlenie o barwie światła ciepła biel we wnętrzach w stylu skandynawskim dają niezwykle przyjemny efekt.
Materiały używane w stylu skandynawskim Odpowiednie połączenie robi różnicę
Nic dziwnego, że drewno to jeden z najważniejszych materiałów, który odzwierciedla zamiłowanie Skandynawów do natury, stosowane jest ono również w produkcji lamp. Podstawę skandi style stanowią przede wszystkim jasne gatunki drewna, takie jak brzoza, świerk i sosna, które naturalnie występują na północy. Naturalny materiał, jakim jest drewno, emanuje ciepłem i przytulnością.
Inne materiały, takie jak wełna, skóra, filc, len, miedź, czy szkło, również stosowane są w stylu skandynawskim. Szczegół tkwi w łączeniu!
Kolory w stylu skandynawskim Przyjemne akcenty świetlne
Świeże kolory natury są tym, co chcemy przenieść ze skandynawskiego stylu urządzania, głównie mebli lub lamp, do własnych czterech ścian. Ponadto jasne kolory lepiej odbijają światło! Skandi style stawia na biel i błękit, jasne drewno i pastelowe odcienie. Te przyjazne kolory rozświetlą nawet najmniej przyjemny zimowy dzień.
Pomimo naturalnych kolorów w stylu skandynawskim nigdy nie można zaznać nudy: Świadomie zastosowane akcenty kolorystyczne, takie jak charakterystyczna czerwień wschodzącego słońca czy nasycona trawiasta zieleń, wnoszą pełną swobody radość życia w stylu friluftsliv do czterech ścian. Lampa to idealny element wyposażenia, który pozwala wprowadzić akcent kolorystyczny do pomieszczenia.
Ikony designu rodem ze Skandynawii Louis Poulsen, Birger Dahl & Co. w centrum uwagi
„Keep it simple!” – tym mottem skandynawscy projektanci kierują się od dziesięcioleci. Powstało już wiele klasycznych modeli o ponadczasowym charakterze i powstają wciąż nowe, a łączy je indywidualny i ekspresyjny styl, zminimalizowana forma i wyraźne kształty.
Przykładem jest Karczoch autorstwa Poula Henningsena. Żyrandol, którego projekt powstał w roku 1958 do restauracji „Langelinie Pavillionen” w Kopenhadze. Dzisiaj to niepowtarzalna perełka w przestrzeni prawdziwego konesera oświetlenia. Innym przykładem jest charakterystyczny model Birdy autorstwa Birger Dahl. Lampa stołowa, która łączy funkcjonalność i design, i to już od połowy XX wieku.