Oświetlenie podjazdu i posesjiWskazówki dotyczące funkcjonalnych i wydajnych koncepcji oświetlenia z czujnikami ruchu i nie tylko.
Tak jak korytarz jest wejściem do części mieszkalnej, tak podjazd i podwórko są elementami składowymi całej posesji. Funkcjonalny i oświetlony ciepłym, białym światłem podjazd, zachęca do wejścia. Ponadto odpowiednie oświetlenie zewnętrzne podjazdu i terenu wokół budynku zapewnia większe bezpieczeństwo i optymalną widoczność w ciemności.
Garaż i wiata na samochód wymagają różnych koncepcji oświetlenia. To, jaki typ oprawy zostanie zastosowany, zależy ostatecznie od upodobań. Do oświetlenia wjazdu do garażu i podjazdu można zastosować oprawy najazdowe lub reflektory zewnętrzne, równie dobrze sprawdzą się kinkiety lub słupki oświetleniowe.
Warto pamiętać:
Oprawy najazdowe
W przypadku wpuszczanych opraw podłogowych należy pamiętać o sprawdzeniu udźwigu, aby można było po nich bez problemu przejeżdżać. Informacje o maksymalnym udźwigu można znaleźć w szczegółach produktu.
Bez efektu oślepienia
Reflektory i kinkiety należy ustawić w taki sposób, aby nie oślepiały kierowcy. W sektorze prywatnym nie ma szczegółowych przepisów w tym zakresie, ale ważne jest, aby światło nie znajdowało się bezpośrednio w polu widzenia osoby wjeżdżającej na podjazd. Z tego względu lampy powinny być montowane z bocznej strony wjazdu lub powyżej wysokości głowy użytkownika. Im wyżej zamontowane są lampy, tym mniejsze jest ryzyko oślepienia. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu wystarczającej ilości światła docierającego do podłoża.
W przypadku opraw z czujnikami ruchu informacje o wysokości montażu zawsze znajdują się w instrukcji. Zazwyczaj mieści się ona w przedziale od 180 do 250 cm.
Kombinacja opraw oświetleniowych
Niezależnie od tego, czy jest to oprawa do oświetlania ścieżek, reflektor montowany w podłożu czy kombinacja lamp: zawsze należy użyć wystarczającej liczby pojedynczych opraw, aby wszystko było jasno oświetlone bez miejsc zacienionych - aby podjazd i krawężniki były dobrze widoczne.
Czujnik ruchu i czujnik zmierzchu
Spośród opraw oświetleniowych najbardziej wydajne są modele wyposażone w czujniki zmierzchowe i czujniki ruchu. Gdy samochód podjeżdża pod dom po zmierzchu, włączają się lampy i oświetlają drogę do garażu. Po upływie określonego czasu wyłączają się one automatycznie, co pozwala oszczędzać energię i jest przyjazne dla portfela.
Montaż oświetlenia podjazduWskazówki dotyczące właściwego montażu
Podstawą skutecznej koncepcji oświetlenia jest dokładne zaplanowanie i profesjonalny montaż. Należy wcześniej rozważyć, ile opraw w jakiej konfiguracji i na jakiej wysokości zamontować, aby zapewnić pożądany komfort i optymalne bezpieczeństwo w dalszej eksploatacji.
Warto wiedzieć:
Słupki oświetleniowe należy zamontować w odpowiedniej odległości
Decydując się na słupki oświetleniowe, należy pamiętać o następującej zasadzie: im wyżej są położone punkty świetlne, czyli źródła światła, tym mniej opraw jest potrzebnych lub tym większa może być między nimi odległość. Z reguły słupki oświetleniowe mają wysokość od 60 do 150 cm.
Montaż kinkietów
Do montażu opraw ściennych na elewacji garażu zaleca się modele, których strumień świetlny jest skierowany w dół lub w górę i w dół, albo z nieoślepiającym kloszem. Ogólnie rzecz biorąc, takie oprawy zmniejszają efekt oślepiania - jednak ilość dostępnego światła jest mniejsza i konieczne może być zastosowanie większej liczby opraw. Wysokość montażu zależy od wielkości garażu. W przypadku opraw z czujnikami ruchu zalecana wysokość montażu wynosi zazwyczaj od 180 do 250 cm.
Rozmieszczenie kabla zasilającego
Ze względów bezpieczeństwa warto skorzystać z pomocy eksperta przy podłączaniu opraw najazdowych lub słupków oświetleniowych. Osoba ta wie, na co zwracać uwagę podczas wykonywania wykopów pod kable podziemne i wykonywania połączeń.
Czujnik ruchu:Optymalne rozwiązanie na podjeździe!
Za pomocą czujników ruchu oświetlenie podjazdu włącza się tylko wtedy, gdy jest naprawdę potrzebne. Zmniejsza to koszty energii elektrycznej i umożliwia ochronę źródeł światła. Wiele opraw zewnętrznych ma na stałe zamontowany czujnik ruchu lub można go dodatkowo dokupić.
Warto wiedzieć:
Przełączanie na tryb pracy ciągłej
W razie potrzeby dostępne są również słupki oświetleniowe, które mogą działać zarówno z wykorzystaniem czujników ruchu, jak i w trybie ciągłym - rozwiązanie doskonale sprawdzi się podczas grillowania na posesji.
Odpowiedni kąt zasięgu
W przypadku podjazdu wystarczający jest kąt detekcji 120 stopni. Istnieją modele o większym zasięgu, jednakże może się wtedy zdarzyć, że czujnik ruchu zostanie aktywowany z sąsiedniej posesji.
Natychmiastowa 100% jasność
W przeciwieństwie do żarówek energooszczędnych, w przypadku żarówek LED po włączeniu natychmiast uzyskuje się 100% jasności, a ponadto oszczędza się koszty energii elektrycznej.
Lampy solarne:Wykorzystanie mocy słońca!
Lampy solarne nie są już tylko lampami dekoracyjnymi. Zapewniają one również praktyczne oświetlenie podjazdu, ścieżek i innych miejsc. Zastosowanie lamp solarnych pozwala chronić środowisko naturalne, a koszty energii elektrycznej i konieczność doprowadzenia kabli należą do przeszłości.
Rzeczy, które warto wiedzieć o energii słonecznej:
Miejsca trudno dostępne
Lampy solarne doskonale sprawdzają się w miejscach trudno dostępnych lub pozbawionych elektryczności. Istnieją również modele, w których panel można umieścić osobno.
Funkcjonalność i wydajność
Dostępne są wysokiej jakości lampy oświetlające ścieżki i cokoły, kinkiety, reflektory i oprawy najazdowe wykorzystujące energię słoneczną. W przypadku lamp solarnych zaleca się stosowanie czujnika ruchu, umożliwiającego włączanie światła tylko wtedy, gdy po podjeździe rzeczywiście jedzie samochód. Chroni to akumulator i źródło światła, oszczędza energię i jest mniejszym obciążeniem dla portfela.
Należy pamiętać, że: Panel słoneczny należy umieścić w taki sposób, aby był dostatecznie nasłoneczniony i nie był zasłonięty przez żywopłot lub krzewy.
Ustawienie w kierunku słońca
Moduły słoneczne należy zawsze ustawiać tak, aby miały dostatecznie dużo słońca. Lampy solarne mogą wtedy bez problemu zapewniać światło przez średnio 8-10 godzin.
Żarówki LED:Oszczędność energii i kosztów!
Lampy LED charakteryzują się długą trwałością i niskim zużyciem energii oraz doskonałymi właściwościami oświetleniowymi. Po włączeniu natychmiast osiągają 100 % jasności, dlatego idealnie sprawdzają się nawet z czujnikami ruchu.
Fakty na temat żarówek LED:
90% mniejsze zużycie energii
W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, żarówki LED oszczędzają 90% energii - zatem oszczędza się pieniądze i chroni środowisko za jednym razem.
Trwałość
Technologia LED jest praktycznie bezobsługowa, a żywotność żarówek wynosi średnio do 50 000 godzin.
Technologia LED wbudowana na stałe
Technologia LED pozwala na uzyskanie bardzo kompaktowych konstrukcji - źródła światła o długiej żywotności są wtedy montowane fabrycznie na stałe.
Obserwuj nas
Ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.