Przewodnik po oświetleniu do pokoju dziecka
Zdrowe i bezpieczne otoczenie dla dzieciPokój dziecięcy to królestwo, w którym nasze latorośle powinny czuć się w nim bezgranicznie komfortowo. Możemy im w tym pomóc poprzez odpowiednie wykorzystanie światła do stworzenia przytulnej atmosfery oraz wydzielenia specjalnych stref, np. miejsca do czytania, odrabiania lekcji czy zabawy. W ten sposób powstanie otoczenie, w którym dzieci mogą oddawać się swoim zainteresowaniom i zdrowo rozwijać.
Oświetlenie do pokoju dziecka
Kolorowe nowości dla najmłodszychOświetlenie dla dzieci - ważne pojęcia
Lumen
Opisują jasność źródła światła. Przy dzisiejszej technologii liczba watów nie jest już adekwatnym wskaźnikiem. Jasne żarówki do lamp sufitowych mają ok. 800 lumenów. Żarówki do lamp stołowych mają z kolei ok. 400 lumenów. Do podstawowego oświetlenia pokoju dziecięcego potrzeba ok. 100–150 lumenów na m². Ten poziom jasności najłatwiej osiągnąć poprzez zastosowanie wielopunktowych lamp sufitowych.
Kelwin
Opisują temperaturę barwową źródła światła, czyli to, jaki wpływ światło ma na pomieszczenie. Dokonując zakupu, należy mieć na uwadze, że lampy LED dostępne są we wszystkich barwach światła.
Rozróżnia się: przytulną, ciepłą biel (<3300 kelwinów), uniwersalną biel do pracy (3300–5300 kelwinów) i chłodniejszą biel światła dziennego (>5300 kelwinów), której nie zaleca się do pokojów dziecięcych.
Jakość oddawania barw
Opisuje jakość, z jaką dane sztuczne źródło światła oddaje kolory przedmiotów. Skrót CRI (Color Rendering Index) oznacza wskaźnik oddawania barw. Źródła światła o bardzo dobrej jakości oddawania barw charakteryzują się CRI wynoszącym Ra 80, Ra 90 lub Ra 100. Taka wartość jest wymagana w pokoju dziecięcym, ponieważ sprawia, że wszystkie przedmioty mają bardziej nasycone kolory.
Jakie oświetlenie jest potrzebne w pokoju dziecka?
Podstawowe elementyAby oświetlenie w pokoju dziecka było odpowiednio wyważone, oprócz oświetlenia głównego należy zaaranżować w nim kilka dodatkowych stref wydzielonych do konkretnych zajęć, takich jak czytanie czy odrabianie lekcji. Dodatkowo warto rozważyć też oświetlenie akcentujące, czyli uwielbiane przez dzieci przytłumione i przytulne światło.
Oświetlenie główne
W pokoju dziecięcym lampy sufitowe (lub świecące w kilku kierunkach lampy wiszące) zalewają pokój "górnym światłem", które służy dobrej orientacji i zapewnia dobre samopoczucie. Ponieważ w ferworze zabawy świat w pokoju dziecięcym może stanąć do góry nogami, lampy nie mogą oślepiać, nawet jeśli dziecięcy wzrok przypadkiem padnie bezpośrednio na nie. Źródła światła powinny być przytłumione np. abażurami z tkaniny tak, aby świeciły pośrednim i nieoślepiającym światłem. Reflektorki wielopunktowe należy natomiast obrócić w taki sposób, aby światło nie padało bezpośrednio na twarz.
Ważne: Zadbaj o temperaturę barwową <3 300 kelwinów dla maksymalnej przytulności i ok. 100-150 lumenów na m².
Oświetlenie na biurko i do nauki
Kreślenie pierwszych liter, dodawanie liczb i nauka całej masy nowych rzeczy – oto codzienność dzieci powyżej 6 roku życia. Aby odbywało się to w komfortowych warunkach przyda się lampka na biurko, której kąt padania światła można ustawiać wedle potrzeb. Powinna ona świecić światłem w kolorze chłodnej bieli (3300–5300 kelwinów), które będzie nieco bardziej rześkie niż oświetlenie główne, tak aby można się było przy nim lepiej skupić.
Ważne: Aby ręka nie rzucała cienia na biurko, osoby praworęczne powinny mieć lampę biurkową po lewej stronie, natomiast osoby leworęczne – po stronie prawej.
Przytulne i ciepłe oświetlenie dekoracyjne
Łańcuchy świetlne, świecące kule, świeczki LED i inne ozdobne źródła światła sprawiają, że w pokoju dziecięcym robi się naprawdę przytulnie. Temperatura barwowa takiego oświetlenia powinna wynosić mniej niż 3300 kelwinów – im jest niższa, tym przytulniej. Przy niższej temperaturze barwowej udział światła czerwonego jest bowiem większy, co przekłada się na wrażenie przytulności.
Bez zbędnych kabli: Lampka na biurko, lampka nocna, wieża stereo i konsola do gier wideo – w pokoju dziecięcym liczba gniazdek nie jest nieograniczona. Na szczęście w dzisiejszych czasach oświetlenie na baterie występuje w przeróżnych formach i kolorach. Na szczególną uwagę zasługują tutaj przenośne lampki na baterie.
Oświetlenie do czytania
Otulić się kołdrą w łóżku i zatracić w nowej ulubionej książce to dla wielu dzieci najbardziej wyczekiwana część wieczornej rutyny. Do tego potrzebna jest oczywiście lampka do czytania, którą można postawić przy łóżku.
Ważny szczegół: W przeciwieństwie do lampki na biurko, w której kąt padania światła można precyzyjnie ustawić, lampka do czytania powinna emitować światło o szerszym zakresie. Ponadto powinna mieć abażur z tkaniny lub mleczny klosz, który nada światłu miękkości i sprawi, że nie będzie ono oślepiające.
Lampki nocne do gniazdka
Podłączane bezpośrednio do kontaktu lampki nocne to ponadczasowy sposób na znalezienie drogi w ciemności. Wystarczy podłączyć je do wybranego gniazdka – najlepiej bezpośrednio przy drzwiach – skąd świecić będą ciepłym, białym światłem, które nie zakłóca snu i zapewnia optymalne oświetlenie po przebudzeniu.
Jeszcze bezpieczniej: Lampki nocne to element oświetlenia, który podniesie bezpieczeństwo korzystania ze schodów w nocy.
Lampki nocne na baterie
Nieodzowni towarzysze nocnych wypraw – lampki nocne z popularnymi dziecięcymi motywami. Nie mają kabla, nie trzeba podłączać ich do kontaktu. Działają na baterie, więc można je łatwo zabrać ze sobą, gdy w środku nocy trzeba udać się do łazienki.
Świecący kumpel: Wyposażone w zaledwie kilka diod LED przenośne lampki nie nagrzewają się na tyle, by nie można było ich schować pod kołdrą. Sprawdzą się również jako wierni towarzysze zabawy. Niektóre produkty świecą nawet harmonijnie zmieniającym się światłem RGB.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do pokoju dziecięcego?
Bezpieczne światło w pokoju dziecięcymNieoślepiające
Należy wybierać oświetlenie z „niewidzialnymi” żarówkami lub żarówkami o mniejszej liczbie lumenówUwaga: parzy!
Należy wybierać takie oświetlenie, w przypadku którego dziecko nie będzie mogło dotknąć żarówkiOświetlenie tylko w idealnym stanie
Obowiązkiem rodziców jest regularne kontrolowanie stanu kabli, gniazdek, opraw oświetleniowych i żarówekBez rtęci
Pokój dziecięcy to nie miejsce na energooszczędne świetlówki – diody LED są natomiast nieszkodliweOdporne na pęknięcia i stłuczenie
Zatraceni w zabawie mali ludzie potrafią siać prawdziwe zniszczenie, więc zamiast szklanych źródeł światła lepiej postawić na bardziej wytrzymałe tworzywa sztuczne
FAQ: Częste pytania na temat oświetlenia do pokoju dziecięcego
Zainspiruj się
Oznacz nas na Instagramie, aby dzielić się pomysłami i inspiracjami. Również twoje zdjęcie może wkrótce pojawić się tutaj.