Prawidłowa utylizacja żarówek
Wszędzie się słyszy o konieczności utylizacji żarówek. Wyrzucanie produktów tego typu do zwykłych śmieci jest poważnym błędem – i to z co najmniej trzech powodów! Po pierwsze, żarówki energooszczędne zawierają szkodliwe substancje, takie jak rtęć i luminofor. Wyrzucając je do przypadkowych śmieci zatruwamy więc środowisko i stwarzamy zagrożenie dla osób postronnych. Po drugie, zużyte żarówki energooszczędne można w 90% poddać recyclingowi, co ma spore znaczenie dla gospodarki i ekologii. Po trzecie, jeśli kogoś nie przekonują argumenty o ekologii i bezpieczeństwie swoim i innych osób, to może przekona go odpowiedzialność karna. Za wyrzucenie świetlówek – zarówno liniowych, jak i kompaktowych do zwykłych śmieci można zostać bowiem ukaranym mandatem lub grzywną – nawet do 5000 zł!
W przypadku dodatkowych pytań należy skontaktować się z doradcą klienta
22 307 14 83
Dlaczego żarówki są poddawane recyklingowi?
Żarówki składają się z kilku podzespołów, które można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać. Niektóre z tych elementów, zwłaszcza w przypadku lamp wyładowczych, są szkodliwe dla zdrowia, jeśli nie są prawidłowo utylizowane.
Skład żarówek energooszczędnych:
80 - 90% szkło
7 - 14% metal & tworzywo sztuczne
1 - 3% proszek fluorescencyjny
< 0,01% rtęć
Szybka weryfikacja: utylizacja żarówek
Szybka weryfikacja: utylizacja żarówek
Żarówki, których nie można wyrzucać razem z odpadami domowymi.
tradycyjne żarówki
żarówki halogenowe
świetlówki
żarówki energooszczędne
żarówki LED
Prawidłowa utylizacja żarówek
Jak zutylizować tradycyjne żarówki?
Żarówki z żarnikiem można wyrzucać do pojemników na odpady domowe, jednak nie do pojemników na szkło, metalowy grint trudno jest oddzielić od szklanej kolby.
Jak zutylizować żarówki halogenowe?
Żarówki halogenowe, podobnie jak tradycyjne żarówki, z którymi są blisko spokrewnione, powinny być wyrzucane do pojemników na odpady domowe, jednak również w tym przypadku nie należy wyrzucać halogenów do pojemników ze szkłem.
Jak zutylizować świetlówki?
Lampy fluorescencyjne - potocznie nazywane świetlówkami - zawierają rtęć i należy je oddawać w punktach zbiórki elektrośmieci lub wyrzucić do specjalnego pojemnika – tego rodzaju pojemniki dostępne są one na wielu osiedlach mieszkaniowych czy w sklepach i marketach.
Jak zutylizować żarówki LED?
Żarówki LED są również odbierane w punktach zbiórki. Podobnie jak zużytego sprzętu elektrycznego, nie wolno ich wyrzucać do zwykłych odpadów domowych. Żarówki LED nie zawierają żadnych szkodliwych substancji.
Ogólnie rzecz biorąc, oprawy oświetleniowe są zużytym sprzętem elektrycznym i należy je oddawać do odpowiednich punktów zbiórki. Dotyczy to również opraw dekoracyjnych i opraw z zamontowanymi na stałe diodami LED, np:
Taśmy LED
Panele LED
Lampy LED
Jak pozbyć się zużytych, ale nieuszkodzonych żarówek energooszczędnych?
Ze względu na zawartość rtęci żarówki energooszczędne należy oddać do punktu zbiórki elektrośmieci lub centrum recyklingu.
Co zrobić ze zbitą żarówką energooszczędną?
Mówiąc o utylizacji żarówek energooszczędnych warto też wspomnieć, co należy zrobić w przypadku ich zbicia. Jak już bowiem wspomniano, zawierają one substancje niebezpieczne dla człowieka.
Należy postępować według poniższych wskazówek:
wyłączyć ogrzewanie i klimatyzację
przewietrzyć pomieszczenie przez co najmniej 15 minut
w czasie wietrzenia należy opuścić pomieszczenie
założyć gumowe rękawice
odłamki zebrać za pomocą sztywnego elementu np: kawałka kartonu w jedno miejsce
odłamki należy ostrożnie przełożyć np: do szklanego pojemnika
podłogę zetrzeć przy użyciu wilgotnego ręcznika papierowego
wszystkie użyte materiały i fragmenty żarówki należy wrzucić do jednego pojemnika, szczelnie go zamknąć i oddać do punktu utylizacji
jeżeli wskutek uderzenia odłamki szkła lub drobinki pojawiły się na dywanie, poduszce lub kocu, należy zebrać je za pomocą taśmy klejącej
taśmę zraz z odłamkami należy również umieścić w pojemniku
pod żadnym pozorem nie można wyrzucać pojemnika z rozbitą żarówką do odpadów domowych