- Poprzednia
- 1
- 2
- 3
- ...
- 120
- Dalej
10% RABATU od 499 zł & 13% RABATU od 699 zł & 16% RABATU od 999 zł
Lampa ścienna to nie tylko alternatywa dla lampy sufitowej. Kinkiety zapewniają światło i podstawową jasność w pomieszczeniu. Jednak poprawnie zamontowana lampa ścienna stale znajduje się w polu widzenia. Właśnie dlatego – w przeciwieństwie do lampy sufitowej, na którą zwraca się uwagę dużo rzadziej – stanowi również dekoracyjny element wyposażenia wnętrz.
W sklepie Lampy.pl można znaleźć wiele przydatnych wskazówek dotyczących wyboru i instalacji kinkietów.
Przede wszystkim trzeba się zastanowić do jakiego pomieszczenia i jakich zastosowań potrzebny będzie kinkiet. Są lampy ścienne, które mają głównie dekoracyjny charakter. Niektóre z nich to prawdziwe, wspaniałe dzieła sztuki designerskiej. W takich lampach światło jest wprawdzie elementem całości, ale tworzenie oświetlenia odgrywa drugorzędną rolę. Są również kinkiety, w których stosuje się spoty, aby oświetlić konkretny obszar, a także takie, które pełnią rolę niezależnego oświetlenia kuchni.
Dlatego należy dokonać słusznego wyboru.
Lampy ścienne mogą wpływać na wygląd wnętrza na dwa sposoby: poprzez wygląd obudowy lub modelowanie światła. Modelowane światło rozchodzi się na przykład w górę i w dół w formie stożków świetlnych o konkretnej strukturze. To doskonała metoda kształtowania wyglądu salonu, jadalni i innych pomieszczeń, wcale nie gorsza od tych stosowanych w wytwornych restauracjach i lobby hotelowych!
W przypadku wpływania na wygląd za pomocą obudowy lampy ściennej istotne znaczenie ma odpowiedź na pytanie, do jakiego stylu wyposażenia wnętrz ma pasować dana lampa. Kinkiety mogą być bardzo proste i nowoczesne albo pełnić w pomieszczeniu rolę atrakcji wizualnej. Najważniejszy jest więc wybór odpowiedniego wariantu kinkietu:
błyszczący - lampy ścienne mosiężne/złote
nowoczesny - kinkiety LED
klasyczny - pochodnie ścienne
rustykalny - lampy ścienne w stylu wiejskiego domu
kryształowy - kryształowe lampy ścienne
zapewniający przytulność - lampy ścienne tekstylne
ekstrawagancki - lampy ścienne designerskie
zgodny z naturą - lampy ścienne z drewna
A to jeszcze nie wszystko! Ze względu na zastosowany materiał i formę drewniana lampa ścienna może mieć tak samo ciężki wygląd jak meble w starej, wiejskiej rezydencji, albo lekki i naturalny, jak w skandynawskim domku, w którym każdy element wyposażenia zachęca do zwolnienia tempa życia.
Ponownie pojawia się pytanie, co właściwie jest potrzebne.
Jeśli poza przyłączami ściennymi nie ma żadnych przyłączy sufitowych, dobry wybór stanowią jasne kinkiety z dużą ilością lumenów, które zapewnią podstawową jasność. Optymalnie sprawdzą się w tym przypadku lampy ścienne, które emitują światło w górę i w dół lub kierują światło w całości na ścianę. Światło jest wtedy najpierw odbijane, a następnie rozchodzi się po pomieszczeniu. W takim przypadku mówimy o świetle pośrednim.
Ważne jest jednak, aby ściany były jasne, ponieważ ciemne kolory „pochłaniają” światło.
Do tej grupy zalicza się np. kinkiety wyposażone w spot, a także np. oświetlenie obrazów. Spoty są stosowane jako alternatywa dla klasycznej lampki nocnej oraz do oświetlania kredensów, przytulnych foteli itp. Oświetlenie obrazów umożliwia wyeksponowanie obrazu, podświetlenie ściany ze zdjęciami z urlopu itp. W żadnym z tych przypadków nie mówimy jednak o uzyskaniu podstawowej jasności w pomieszczeniu.
Zasadniczo należy unikać patrzenia bezpośrednio w źródło światła. W przeciwnym razie można zostać oślepionym. To bardzo niekomfortowe! Jeśli lampa jest wyposażona w wylot światła w górę i w dół, to powinno się ją zamontować w górnej części ściany, to znaczy na wysokości oczu.
Dzięki temu lampa będzie również bardziej zauważalna w pomieszczeniu. Lampa designerska znanej marki od razu zapoczątkuje temat rozmowy podczas wizyty przyjaciół i znajomych.
Ale uwaga: jeśli w pobliżu lampy znajduje się miejsce do siedzenia, z jego poziomu również nie powinno być możliwości spoglądania bezpośrednio w źródło światła. W razie wątpliwości przy wyborze lampy i sposobu rozsyłu światła należy się kierować sytuacją w pomieszczeniu.
Oczywiście są również kinkiety, które w ogóle nie oślepiają – na przykład wyposażone w satynowany klosz. Taki klosz zasłania źródło światła na tyle, aby zapobiec oślepianiu – ale nie ogranicza jasności. To bardzo praktyczne rozwiązanie w przypadku lamp łazienkowych i oświetlenia lustra oraz opraw LED.
Zasadniczo lampę ścienną należy zamontować w taki sposób, aby źródło światła nie było widoczne bezpośrednio ani od dołu, ani od góry. Możliwość oślepiania niemal zupełnie wyklucza instalacja na wysokości około 5 cm powyżej poziomu oczu. Z reguły wynika z tego wysokość montażowa pomiędzy 1,70 m a 1,80 m.
W przypadku samodzielnego montażu należy przestrzegać wskazówek zawartych w odpowiedniej instrukcji obsługi oraz uwag dotyczących bezpieczeństwa. Zalecamy zlecenie fachowej instalacji wykwalifikowanemu elektrykowi. Najważniejsze jest bezpieczeństwo!
Wtedy wystarczy przymocować ją do ściany. Kinkiety z wtyczką to również dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy w ścianie nie ma przyłącza prądu lub nie ma możliwości jego wykonania. Na przykład w wynajmowanym mieszkaniu, w którym nie wolno dokonywać żadnych modyfikacji okablowania. Wolno za to zwykle wywiercić kilka otworów niezbędnych do zamontowania lampy z kablem i wtyczką.
Istnieją lampy ścienne, które można montować na suficie i lampy sufitowe, które można montować na ścianie. Informacja na ten temat zawsze znajduje się w opisie produktu w sklepie Lampy.pl, ponieważ wszystko zależy od konkretnego produktu. Nawet najpiękniejszy Kinkiet na nic się nie przyda, jeśli po jego zamontowaniu na ścianie klosz lampy nie będzie się w stanie utrzymać w tej pozycji.
Lampy ścienne są czasem bardzo skomplikowane. Jeśli pozostały jeszcze jakieś pytania bez odpowiedzi, prosimy o kontakt. Wystarczy zadzwonić pod numer 22 307 14 83 lub skorzystać z formularza kontaktowego. Osobisty doradca chętnie udzieli fachowej porady. Czekamy na wiadomość!
Ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.