Lampy akustyczne i dźwiękochłonne
Dźwięk drukarek, rozmowy telefoniczne czy odgłosy pisania na klawiaturze to hałas, którego nie sposób uniknąć na co dzień w biurze. Jednak aby utrzymać produktywność i jednocześnie chronić zdrowie pracowników przed stresem wywołanym hałasem, gdzie wydajność pracowników może spaść nawet o 10%, nowoczesne firmy stawiają na materiały dźwiękochłonne. Lampy akustyczne są jednym z najbardziej wydajnych rozwiązań, ponieważ łączą sztuczne oświetlenie biurowe z pochłanianiem dźwięku.
Rodzaje hałasu
Hałas ma bezpośredni wpływ słuch i może doprowadzić np. do urazu akustycznego. Tak poważne skutki rzadko mają miejsce w przypadku pracy biurowej, stanowią jednak realne zagrożenie dla pracowników fizycznych podczas robót budowlanych.
W odpowiedzi na nadmierny poziom hałasu organizm reaguje stresem, a to z kolei skutkuje nie tylko zmniejszeniem wydajności pracy, ale również negatywnie wpływa na zdrowie w ogóle. Takie właśnie skutki hałas najczęściej powoduje w otoczeniu biurowym.
W sytuacji, gdy dźwięk jest niewystarczającego tłumiony, mózg stale rejestruje rozmowy prywatne znajdujących się pobliżu osób. W pomieszczeniu brakuje prywatności akustycznej i przebywające w nim osoby ciągle czują się „podsłuchiwane”.
Informacje dotyczące wymogów prawnych
Nie istnieją przepisy ustanawiające limity poziomu hałasu w biurze. Jednakże norma PN-N-01307: 1994 określa wartości maksymalne, które uwzględniamy w naszych poradach na równi z innymi zaleceniami instytucji państwowych i stowarzyszeń zawodowych.
Dopuszczalne wartości hałasu w biurze określają Polskie Normy. Wg normy PN-N-01307: 1994 – dopuszczalny poziom dźwięku w czasie pobytu pracownika na stanowisku pracy biurowej to:
55 dB – w pomieszczeniach administracyjnych i biurowych
65 dB – w sekretariatach i biurach obsługi klienta
75 dB – w pomieszczeniach ze źródłami hałasu
Ciśnienie akustyczne już na poziomie > 55 dB jest odbierane jako irytujące. Przy > 70 dB pogarsza się jakość głosu. W biurach poziom hałasu w tle nie powinien przekraczać 30–45 dB. W zakładach przemysłowych nie da się uniknąć hałasu w tle na poziomie 65–70 dB.
W środowisku biurowym największe zanieczyszczenie hałasem pochodzi z urządzeń elektronicznych i od samych pracowników. Dobrze rozplanowane biuro wyposażone dodatkowo w wysokiej jakości lampy dźwiękochłonne to rozwiązanie, które zapewni lepszą akustykę pomieszczeń, a w konsekwencji podniesie poziom zadowolenia pracowników.
Gdzie stosować lampy akustyczne?
Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie poziomu hałasu w biurze. To, jak ważny jest odpoczynek od dźwięku, nie bez powodu znalazło przecież swoje odzwierciedlenie nawet w przestrzeni publicznej – jest tak m.in. w branży gastronomicznej. Oświetlenie dźwiękochłonne to rozwiązanie praktyczne i estetyczne. Jest to połączenie oświetlenia z pochłanianiem dźwięku przez osłonę lampy wykonaną z materiału dźwiękochłonnego, np. z filcu bawełnianego.
Inne sposoby redukcji poziomu hałasu
Odczuwalny efekt można osiągnąć, stosując sufity akustyczne w połączeniu z lampami dźwiękochłonnymi.
Ściany są bardzo twarde, więc bez przeszkód odbijają dźwięk. Można temu przeciwdziałać, wieszając na nich zdjęcia, kalendarze czy plakaty.
W przeciwieństwie do parkietu dywany pochłaniają odgłosy kroków. Dźwięk absorbują również rośliny doniczkowe
Na akustykę pomieszczenia pozytywnie wpływają regały, szafki na dokumenty i oczywiście wygodne sofy.
Żaluzje lub zasłony dźwiękochłonne zapobiegają odbijaniu się hałasu od okien i rozprzestrzenianiu go po pomieszczeniu.
W miarę możliwości kopiarki i drukarki powinny stać w oddzielnym, osobnym pomieszczeniu. Dla większości ludzi są one wyjątkowo irytującym źródłem hałasu.