- Poprzednia
- 1
- 2
- 3
- ...
- 5
- Dalej
10% RABATU od 499 zł & 13% RABATU od 699 zł
Z całą pewnością nie lubi być w centrum uwagi. Jej domena to powściągliwość i harmonijna spójność z resztą otoczenia. Choć sama chętnie pozostaje w cieniu, jej światło eksponuje wszystko dookoła. Taki opis mógłby dotyczyć wielkiej, znanej osobowości, w rzeczywistości jednak odnosi się do niewielkiej lampy. To właśnie ona dyskretnie pozostaje w cieniu, generując przy tym duży efekt świetlny: oprawa wpuszczana podłogowa idealnie nadaje się do ogrodu!
W tym wypadku zdecydowanie należy się skonsultować z zaufanym elektrykiem – to pozwoli zaoszczędzić niepotrzebnej pracy i nerwów.
Dzisiaj tu, jutro tam, a pojutrze w jeszcze innym miejscu – każdy, kto potrzebuje takiego rozwiązania, powinien zdecydować się na światło przenośne albo przynajmniej na praktyczne lampy solarne z grotem ziemnym. A oprawy wpuszczane podłogowe? Są bardzo popularne – ale rzeczywiście nie ze względu na elastyczność w zakresie lokalizacji. W tym wypadku trzeba mieć świadomość, że oprawy na dłużej pozostaną w wybranym miejscu – są na stałe zamontowane w podłożu i niełatwo to zmienić.
A podłoża – zwłaszcza na terenie zewnętrznym – mogą być bardzo różne. Są często montowane na drewnianych tarasach, nawierzchniach brukowanych, rabatach kwiatowych, podłożu żwirowym czy też na trawnikach. Jednak niezależnie od podłoża każda z lamp wymaga fachowej instalacji. Dostępne są modele, po których można chodzić i takie, po których można jeździć - czyli lampy najazdowe. Należy je stosować zgodnie z przeznaczeniem.
Technologia LED króluje zarówno we wnętrzach, jak i na terenach zewnętrznych. Dotyczy to również opraw wpuszczanych podłogowych. Nadal jednak możliwy jest wybór pomiędzy oprawami wpuszczanymi z diodami LED lub halogenami. W przypadku halogenów najczęściej spotykanym modelem jest ten wyposażony w żarówkę GU10. Ale tak szczerze: mając do dyspozycji nowoczesne, przyjazne dla środowiska i oszczędne rozwiązania, czy ktoś naprawdę pokusi się na zastosowanie przestarzałej technologii? Raczej nie. Na stałe zintegrowane w oprawie diody led to kolejna zaleta oświetlenia ledowego. Dzięki temu przez wiele lat można cieszyć się pięknym światłem, nawet przez chwilę nie zaprzątając sobie głowy tym, jak wymienić żarówkę. Tak więc w świetle powyższych argumentów, wybór pomiędzy LED a halogenem nie powinien być trudny.
Najprościej rzecz ujmując, mogą być okrągłe lub kwadratowe. O większej lub mniejszej średnicy, czasem bardziej prostokątne. Można sobie teraz zadać pytanie, co to znaczy okrągłe lub kwadratowe. Po prostu trzeba się takiej oprawie przyjrzeć bliżej.
Oprawy wpuszczane podłogowe to lampy, które po instalacji stanowią integralny element architektury ogrodu, podjazdu lub ścieżki. Dolna część lampy – również najczęściej okrągła lub kwadratowa – jest wpuszczana w podłoże na różną głębokość. Górna część, wyposażona z reguły w ramę ze stali szlachetnej, jest zrównana z podłożem z dokładnością do kilku milimetrów, dlatego nie ma możliwości potknięcia się o wystający rant. Jeśli chodzi o kształt, łatwo się domyślić, że wspomniane wcześniej wykończenie ze stali szlachetnej jest okrągłe lub kwadratowe. To, który wariant ostatecznie znajdzie się w ogrodzie, zależy wyłącznie od gustu użytkownika.
Nie ma znaczenia, czy oprawa wpuszczana podłogowa jest okrągła czy kwadratowa: sama oprawa – szczególnie w ciemności – pozostaje w tle. Jedyne, co widać, to generowane przez nią jasne światło. I tak właśnie powinno być. Na tym polega jej zadanie. Liczy się tylko cel zastosowania – może być praktyczny, ale może też służyć do tworzenia inscenizacji.
Praktycznie oświetlić można np. wjazd na posesję albo schody prowadzące do drzwi. Zaaranżować światłem można praktycznie wszystko wokół domu. Na każdej posesji znajdują się wyjątkowo piękne zakątki. W ogrodzie, bezpośrednio przy domu, na ogrodowych ścieżkach. Kiedy zapada zmrok, po prostu znikają, a powinny zostać pięknie wyeksponowane.
Oprawy wpuszczane zewnętrzne często sprzedawane są w zestawie. Oczka wpuszczane zapewniają idealne oświetlenie, jednak oprawa pozostaje w cieniu. Ważne jest to, co jest oświetlane – i tylko to jest widoczne w ciemności. Powstaje fascynująca gra światła i cienia. Z tego powodu oprawy te są chętnie instalowane na rabatkach, np. do oświetlania elewacji, na tarasie, na ogrodowych ścieżkach lub w samym ogrodzie, aby pięknie wyeksponować drzewa i krzewy.
Nie bez powodu stal szlachetna to materiał preferowany przy produkcji opraw wpuszczanych podłogowych do ogrodu i innych miejsc, które są narażone na obciążenia. Oprawy tego typu można bez problemu montować w otworach lub wycięciach w podłożu. Można po nich również jeździć samochodem. W zależności od wymagań montażowych dostępne są oprawy wpuszczane podłogowe, które instaluje się za pomocą puszki montażowej lub „luzem”, np. w podłożu żwirowym, na trawniku, grządkach lub utwardzonej powierzchni. Również po nich można jeździć autem.
Przed wyborem lampy najazdowej należy zastanowić się, jakie pojazdy będą poruszały się po posesji, ponieważ istnieje ogromna różnica pomiędzy traktorem o dużych gabarytach, a skuterem. Przy wyborze oprawy trzeba zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie oraz prędkość najazdową. Informacja na temat maksymalnego obciążenia lampy najazdowej znajduje się bezpośrednio w instrukcji obsługi bądź w opisie produktu. W przypadku dodatkowych pytań zawsze można skorzystać z pomocy naszych kompetentnych doradców, korzystając z danych kontaktowych zamieszczonych poniżej.
Tak, oprawy wpuszczane podłogowe do ogrodu i innych terenów zewnętrznych nie mają łatwo. Jeśli nie zostały zainstalowane w suchym, zadaszonym miejscu, będą narażone na wszystkie możliwe warunki atmosferyczne, takie jak: ziemia, kurz, owady, słońce, upał, śnieg, lód i oczywiście deszcz. Takie oprawy powinny mieć zawsze wyższą ochronę IP. Stopień ochrony IP65, 67 albo nawet 68, a więc zabezpieczenie przed wnikaniem pyłu, strumieniem wody i ochrona przed skutkami chwilowego lub trwałego zanurzenia w wodzie, nie jest w przypadku tych opraw rzadkością, a standardem. Dlatego kupując oprawy wpuszczane zewnętrzne, najpierw należy sprawdzić położenie i warunki atmosferyczne na jakie lampa najazdowa będzie narażona, a następnie wybrać odpowiedni stopień ochrony oprawy.
Oprócz odpowiedniego stopnia ochrony IP podczas montażu opraw wpuszczanych podłogowych należy stosować wysokiej jakości kable ziemne. W przeciwnym razie po niedługim czasie woda i tak dostanie się do wnętrza lampy. A wtedy wszystko na nic. Warto też pamiętać o skutecznym drenażu i odpowiednim podłożu żwirowym do odprowadzania wody.
Każdy klient ma inną sytuację, skąd więc wiadomo, na co zwrócić uwagę w indywidualnym przypadku? Nasz zespół doradców chętnie udzieli fachowej porady również w zakresie zagadnień związanych z oprawami wpuszczanymi podłogowymi i wodą – oraz oczywiście w wielu, wielu innych sprawach. Wystarczy sięgnąć po telefon i zadzwonić na podany poniżej numer lub napisać krótką wiadomość. Pytania szybko zamienią się w odpowiedzi, a pięknie oświetlony ogród wzbudzi zazdrość sąsiadów.
Oprawy montowane w podłożu mają być zasilane energią słoneczną? Brzmi to w pierwszej chwili może nieco sprzecznie, jednak funkcjonuje bez zarzutu i jest chętnie wykorzystywane przez prywatnych użytkowników. Część oprawy znajduje się oczywiście w podłożu. W miejscu, w którym znajduje się żarówka i skąd wydostaje się światło, zamontowane są panele fotowoltaiczne, które wyłapują promienie słoneczne.
Decydująca zaletą techniki solarnej jest brak okablowania, zatem nie trzeba przekopywać całego ogrodu, żeby doprowadzić źródło prądu. A jeśli nie ma kabli prowadzących do sieci elektrycznej, rachunek za prąd też jest niższy. Wbudowany czujnik zmierzchu steruje pracą oprawy jak niewidzialna ręka. Czas świecenia zależy przy tym od pojemności akumulatora lub od słońca, które ładuje ogniwa fotowoltaiczne. I tu pojawia się problem. Jeśli akumulator jest pusty lub po prostu nieprawidłowo naładowany, to czas świecenia będzie oczywiście znacznie krótszy. W najgorszym przypadku lampa nie będzie świecić w ogóle.
Nasza rada: W miejscach w których potrzebne jest oświetlenie ze względów bezpieczeństwa - zaleca się stosowanie opraw ze stałym zasilaniem elektrycznym.
Z reguły nie ma w sprzedaży opraw wpuszczanych z zintegrowanym na stałe czujnikiem ruchu. Jednak możliwe jest rozwiązanie tego problemu za pomocą zewnętrznego czujnika. Właściwie wszystkie oprawy wpuszczane zewnętrzne można łatwo włączać i wyłączać za pomocą zewnętrznego czujnika ruchu zamontowanego na przykład na ścianie domu. Oczywiście jest to zaleta, gdyż lampy włączają się automatycznie, gdy ktoś zbliża się do obszaru detekcji.
Czy istnieje inna alternatywa? Tak. Na przykład oprawa wpuszczana podłogowa z czujnikiem zmierzchu. Nie da się jej regulować tak elastycznie jak czujnika ruchu, ale wcale nie jest przez to mniej praktyczna. Jeśli jasność w ogrodzie czy na posesji spadnie poniżej ustawionej wartości, lampa zaświeci się samoczynnie. Jeśli ponownie zrobi się jasno, lampa oczywiście automatycznie się wyłączy. Informację, czy wybrana lampa jest wyposażona w taki czujnik, można łatwo znaleźć w opisie produktu.
Tak. Niektóre oprawy wpuszczane podłogowe montowane na tarasie lub na posesji mogą być ściemniane. Informację, czy wybrana oprawa posiada funkcję ściemniania, można łatwo znaleźć w szczegółach dotyczących produktu. Jeśli w wierszu „Możliwość ściemniania” znajduje się adnotacja „tak”, to oprawę można ściemniać. Jednak do oprawy wpuszczanej podłogowej z funkcją ściemniania potrzebny jest jeszcze odpowiedni zewnętrzny ściemniacz, który trzeba dodatkowo dokupić.
W przypadku dodatkowych pytań odnośnie ściemniaczy zewnętrznych oraz modeli jakie będą odpowiednie do danej oprawy prosimy o kontakt z działem Obsługi Klienta! Wystarczy zadzwonić na poniższy numer telefonu lub napisać krótką wiadomość.
Tak, takie modele również są dostępne w sprzedaży, najczęściej jednak są wykorzystywane do celów dekoracyjnych. To znaczy, że nie można po nich chodzić, a już na pewno nie jeździć samochodem. W pierwszej kolejności jest to więc oświetlenie akcentujące, które pozwala wyeksponować ogrodową altanę, elewację domu, ogrodowe krzewy lub każdy inny element. Głębokość montażową można znaleźć w szczegółach dotyczących produktu.
Jeśli jednak oświetlenie poza efektem dekoracyjnym, ma spełniać również inne wymagania, obudowa powinna być odpowiednio większa i stabilniejsza. Najważniejszy jest jednak prawidłowy montaż – warto z tym zwrócić się do zaufanego elektryka.
Ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.