- Poprzednia
- 1
- 2
- 3
- ...
- 18
- Dalej
Od designerskiej lampy oczekuje się niezwykłego wzornictwa. I takie właśnie ono jest. Jednak design to nie tylko coś, co „rzuca się w oczy”. Już ponad sto lat temu mistrzowie szkoły Bauhausu, tacy jak profesor Wilhelm Wagenfeld, doskonale wiedzieli, że proste, dostosowane do celów projektu wzornictwo może być nie tylko ponadczasowe, ale i po prostu stylowe! „Nie ma przesady w stwierdzeniu, że oryginalne klasyki wzornictwa w większości przypadków towarzyszą nam przez dziesiątki lat”, potwierdza Carsten Hotzan, dyrektor zarządzający Tecnolumen.
Właśnie dlatego wiele nowo zaprojektowanych, nowoczesnych, designerskich lamp sufitowych ma bardzo prostą formę. Przyczyniła się do tego technologia LED. To kompaktowe rozwiązanie oświetleniowe umożliwia projektowanie smukłych konstrukcji w formie prętów. Ze względu na prostoliniowość i ukierunkowanie na cel wyraźnie nawiązują one do idei Bauhausu. Duża jasność emitowana przez bliżej nieokreślone źródło światła sprawia bardzo futurystyczne wrażenie.
Takie projekty są szczególnie pożądane w nowoczesnych przestrzeniach mieszkalnych:
Designerskie lampy sufitowe w kolorze złotym tworzą w jasnym wnętrzu charakterystyczne akcenty. Wyjątkowo MODNE są dzisiaj powierzchnie pokryte płatkami metalicznymi. Nie są gładkie, lecz mają niepowtarzalną strukturę (jak po obróbce młotkiem). Złote lampy wzbudzają zachwyt w każdym salonie, ale byłoby bardzo interesujące, gdyby taka lampa witała gości już w korytarzu!
Drewniane podstawy lamp to pierwszy wybór, jeśli chodzi o przytulne wyposażenie wnętrza. Są dostępne zarówno w stylu skandynawskim, jak i nowoczesnym, schludnym stylu minimalistycznym. Drewno emanuje swoistym urokiem, ciepłem i delikatnością, dzięki czemu znacznie zwiększa poczucie komfortu w salonie.
Szklane klosze nie muszą być matowe i półkuliste. Szkło w nowoczesnych lampach – cienkie, wysokiej jakości płytki szklane – kryją za sobą bardzo jasne diody LED. Forma jest maksymalnie uporządkowana, sprawia wrażenie lekkiej, ale nie kruchej. Na przykład w kuchni taki minimalistyczny design podkreśla nowoczesny charakter wyposażenia, współgrając z błyszczącymi frontami ze stali szlachetnej, sprzętami połączonymi w sieć i ergonomicznymi systemami.
Gdzie chcemy zachwycać naszych gości i czuć się jak prawdziwy ekspert w dziedzinie oświetlenia?
Salon to idealne miejsce dla designerskiej lampy sufitowej. Tu spędzamy najwięcej czasu (nasi goście również). Poza tym lampa sufitowa i tak stanowi pierwszy wybór, jeśli chodzi o niezbędne oświetlenie ogólne. Planujemy tylko kilka źródeł światła w pomieszczeniu? A lampa sufitowa ma być głównym elementem oświetlenia? W takim wypadku trzeba zwrócić uwagę, aby miała nie tylko dekoracyjny charakter, ale i zapewniała dużo światła. Jasność może zredukować również fantazyjna forma, która częściowo zasłania żarówkę. W przypadku dobrych designerskich lamp sufitowych nie trzeba się o to martwić! Ich projektanci bowiem mają za zadanie również zaspokajanie potrzeb oświetleniowych klientów. „W przypadku marki takiej jak Fontana Arte ilość i rodzaj światła idzie w parze z wrażeniem wywieranym na klientach przez obiekty [...]. Forma obudowy jest więc równie ważna co emitowane przez lampę światło”, mówi projektant Fontana Arte Francesco Librizzi.
Łazienka wyznacza designerskim zapędom istotną granicę: dotyczy ona stref ochronnych. Najważniejszą cechą przy wyborze designerskiej lampy sufitowej do łazienki jest stopień ochrony, który wskazuje poziom zabezpieczenia przed wilgocią i ciałami obcymi. Łazienka to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności, dlatego zaleca się zastosowanie lampy z odpowiednim stopniem ochrony. Ogólnie stosuje się zabezpieczenie IP44, jednak im bliżej prysznica czy wanny, tym wartość ta musi być wyższa.
Stylowe, designerskie lampy sufitowe doskonale prezentują się w sypialni. Na przykład tekstylne modele w kolorze złotym. Tekstylne lampy sufitowe zachwycają nie tylko przytulnym wyglądem, ale i przyjemnie łagodnym światłem. Klosz z tkaniny działa jak dyfuzor, który sprawia, że światło jest bardziej przytulne. Popularne są również modele fantazyjne, takie jak Veli von Slamp lub smukłe modele LED marki Escale. Ważne, aby wszystkie elementy pomieszczenia nadawały mu przytulny charakter. Dla jednych będzie to drewno, dla innych tekstylia lub chromowana lampa sufitowa. Warto się zastanowić, czym dla nas jest przytulność.
W biurze fantazyjne modele nie mają racji bytu. Przytulne światło, jakie dają tekstylne lampy sufitowe, bardziej zachęca do przymknięcia oczu niż do zachowania trzeźwości umysłu i zmagania się z górą papierów. W miejscach, w których liczą się również aspekty stylistyczne, eleganckie oświetlenie zapewnią proste lampy w stylu Bauhaus lub lampy sufitowe LED o zredukowanej formie. Ale to nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę. O ile w salonie najlepiej funkcjonuje się przy świetle o barwie ciepłej bieli, w biurze najlepiej sprawdzi się uniwersalna biel. Należy o tym pamiętać, kupując żarówki LED (do designerskich lamp sufitowych z oprawą) lub lampy designerskie ze zintegrowaną technologią LED. W sklepie lampy.pl informacje na ten temat można znaleźć w szczegółach produktu w wierszu „Barwa światła”.
Wielu projektantów nadal wyposaża designerskie lampy sufitowe w konwencjonalne oprawy. Dlaczego nie? W końcu w każdą z nich można wkręcić lub wsunąć żarówkę LED. Zastosowanie zintegrowanej na stałe technologii LED daje jednak designerom pewne korzyści. Mogą tworzyć całkowicie nowe projekty dzięki kompaktowym rozmiarom niewielkich diod LED.
Diody LED to dla nowoczesnych projektantów po prostu współczesne rozwiązanie. Podczas tworzenia produktów oświetleniowych ważna jest nie tylko forma, ale i rozwiązania techniczne.
Diody LED to:
wysoka efektywność energetyczna: korzyść dla środowiska i portfela,
długa trwałość: praktycznie bezusterkowa przyjemność z oświetlenia,
natychmiast 100% jasności: nie trzeba długo czekać na perfekcyjne światło,
doskonała jakość światła: przytulne oświetlenie i bardzo dobre oddawanie barw.
A ponieważ lampy sufitowe zapewniają oświetlenie ogólne w pomieszczeniu i wszyscy są przyzwyczajeni, że można je ściemniać, designerskie lampy sufitowe również są często wyposażone w funkcję ściemniania. Nawet te z technologią LED. Trzeba jednak zwrócić uwagę, czy w szczegółach dotyczących produktu w wierszu „Możliwość ściemniania” znajduje się adnotacja „tak”. Jeśli lampa nie jest wyposażona w ściemniacz (w wierszu „Ściemniacz” adnotacja „nie zawiera”), prosimy o kontakt z naszym zespołem doradców z zapytaniem o kompatybilny ściemniacz. Dane kontaktowe można znaleźć poniżej.
W przypadku dalszych pytań dotyczących designerskich lamp sufitowych, znanych modeli markowych lub możliwości ściemniania fachowej porady chętnie udzieli nasz zespół doradców. Wystarczy zadzwonić pod numer 22 307 14 83 albo użyć formularza kontaktowego.
Ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.