Akustyczne oprawy oświetleniowe w biurze
Oświetlenie Miejsca Pracy

Oświetlenie stanowiska pracy w biurze i lampy biurkowe

Miliony ludzi jedną trzecią dnia spędzają przy biurku w tradycyjnym bądź domowym biurze. Właściwe oświetlenie stanowiska pracy jest zatem niezmiernie ważne, ponieważ może zredukować, a nawet całkowicie wyeliminować oznaki przeciążenia wzroku, takie jak: zmęczenie, problemy z oczami i bóle głowy. Lepsze warunki pracy to większa wydajność, motywacja oraz lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne!

Popularne kategorie

Koncepcje oświetlenia pomieszczeń biurowych

Obraz podglądu wideo

Dobrze zaprojektowane oświetlenie biurowe musi mieć odpowiednie parametry z zakresie:

  • NATĘŻENIE OŚWIETLENIA

  • BARWA ŚWIATŁA

  • KIERUNEK ŚWIATŁA

  • ROZKŁAD LUMINACJI

  • ODDAWANIE BARW

FAQ – Pomoc

Najczęściej zadawane pytania na temat oświetlenia stanowiska pracy

Czy istnieją jakieś regulacje bądź przepisy w zakresie oświetlenia stanowiska pracy?

Ile lumenów powinno mieć oświetlenie stanowiska pracy?

Czy istnieje oświetlenie przystosowane do pracy w porze zimowej lub w ciemnym otoczeniu?

Czy jest jakaś ogólna zasada, której warto się trzymać?

Regulacje prawne

Norma PN-EN 12464-1 „Oświetlenie miejsc pracy we wnętrzach i na zewnątrz” to ogólnoeuropejska wytyczna, która określa wymagania w zakresie wykorzystania naturalnego światła dziennego oraz światła sztucznego.

  • Obejmuje m.in. następujące punkty: harmonijny rozkład luminancji, natężenie oświetlenia (patrz tabele w zależności od miejsca pracy), olśnienie bezpośrednie (przykre) i odbite, barwa światła i oddawanie barw, unikanie migotania strumienia świetlnego i efektów stroboskopowych, utrzymanie strumienia świetlnego.

  • Oświetlenie musi nie tylko odpowiadać wykonywanemu w pracy zadaniu, lecz także być odpowiednio dostosowane do stanu wzroku danego pracownika. Na przykład w przypadku osób starszych i niedowidzących zaleca się oświetlenie o wyższej mocy, tj. od 750 do 1500 luksów. Młodsza osoba może natomiast wykonywać to samo zadanie przy oświetleniu o mocy 500 luksów.

Biurowa lampa podłogowa srebrna
Aspekty Techniczne

Barwa światła i oddawanie barw

Źródła światła różnią się między sobą nie tylko pod względem obecności lub braku barw widmowych (co wpływa na oddawanie barw), ale także pod względem intensywności barw widmowych, z których składa się światło widzialne (co wpływa na barwę światła).

Reprezentacja barwy światła

Barwa światła / temperatura barwowa

Barwę światła lub temperaturę barwową mierzy się w kelwinach (K). Opisują one odcień bieli, jaki emituje konkretne źródło światła. Barwa światła może być „chłodna” lub „ciepła”. Podawana w kelwinach informacja o barwie światła to nie to samo, co wzmianka o zastosowaniu w oświetleniu technologii zmiany koloru (RGB). W źródłach światła z taką technologią diody świecą nie tylko na biało, ale również na czerwono, zielono i niebiesko. Z grubsza rozróżnia się trzy barwy światła:

  • ciepłą biel (<3300 kelwinów) = przytulne światło do pomieszczeń mieszkalnych

  • uniwersalną biel (3300 – 5300 kelwinów) = rześkie światło do pracy

  • światło dzienne (> 5300 kelwinów) = niebieskawe światło do stosowania w piwnicach i pomieszczeniach gospodarczych

Oddawanie barw / wskaźnik CRI

Wskaźnik oddawania barw (ang. Colour Rendering Index, CRI) informuje o tym, z jaką dokładnością źródło światła odzwierciedla naturalny kolor oświetlanego przedmiotu.

CRI o wartości Ra 100 oznacza, że kolory są oddawane tak, jak w świetle dziennym. Ra >= 90 oznacza bardzo dobre, a Ra >= 80 dobre oddawanie barw. Źródeł światła z Ra poniżej 80 nie zaleca się do pomieszczeń mieszkalnych, ponieważ kolory mogą być zniekształcone lub szarawe.

Wyświetlacz na jabłku
Przykłady Oświetlenia

Indywidualne stanowisko pracy, skupiska biurek i biuro na otwartej przestrzeni (open space)

Zachowanie właściwego stosunku światła pośredniego do bezpośredniego tworzy najbardziej komfortowe dla oczu warunki oświetleniowe. Pozwala poza tym na stworzenie wolnego od cieni miejsca pracy. Z tego względu najtrafniejszym rozwiązaniem jest zawsze zastosowanie kilku lamp, na przykład paneli LED do oświetlenia pomieszczenia na dużej powierzchni i dodatkowo lamp biurkowych. Niektóre lampy stojące mają dwa źródła światła, za pomocą których emitują oba rodzaje światła: światło pośrednie (które świeci w kierunku sufitu i odbija się od niego) oraz światło bezpośrednie (które oświetla stanowisko pracy).

Srebrna lampa wisząca w sali konferencyjnej

Alternatywą dla biurowych lamp podłogowych mogą być lampy wiszące. Dzięki zastosowaniu klosza dyfuzyjnego lub kratki są całkowicie nieoślepiające, a poza tym prezentują się bardziej dyskretnie we wnętrzu.

lampa podłogowa srebrna

Osoby pracujące w biurze domowym powinny stworzyć sobie podobne warunki oświetleniowe do tych, które miałyby na stanowisku pracy w biurze firmy. Plusem jest to, że wszystko można dokładnie dostosować do własnych potrzeb i upodobań.

Lampy biurkowe czarne

Alternatywą dla lamp podłogowych są również lampy biurkowe, które pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni podłogowej. Jak zawsze należy pamiętać o tym, że muszą charakteryzować się one jasną temperaturą światła i dobrym oddawaniem barw.

Dodatkowe funkcje, które podniosą komfort oświetlenia na stanowisku pracy w biurze

lampa podłogowa szara czujnik światła dziennego
HCL / czujnik światła dziennego

Podniesienie jakości pracy i odpoczynku poprzez automatyczne dopasowanie temperatury barwowej do pory dnia.

Akustyczna lampa wisząca biała
Izolacja akustyczna

Osłony z filcowym pokryciem, które pochłania dźwięk, na przykład do pracy w obsłudze klienta w biurze na otwartej przestrzeni.

lampa podłogowa biała
Czujnik ruchu

Oszczędne wykorzystanie światła i większy komfort dla pracowników dzięki precyzyjnym czujnikom obecności.

Inteligentna lampa wisząca w sali konferencyjnej
Inteligentne oświetlenie

Bluetooth, obsługa grup oświetlenia, czujniki temperatury, poziomu hałasu i jakości powietrza.

Kontakt

Przetwarzanie danych wynikające z korzystania z formularza kontaktowego odbywa się zgodnie z polityką prywatności.