- Poprzednia
- 1
- 2
- Dalej
Ruch w ogrodzie – światło włącza się. Auto wjeżdżające na podjazd – światło włącza się. Naprawdę słupki oświetleniowe mogą wykazywać tak dużą czujność? Oczywiście. I bardzo łatwo to osiągnąć, wystarczy wybrać model z czujnikiem ruchu. To najlepsza ochrona przed potknięciem Niespodziewany rozbłysk światła niewątpliwie zmusi do ucieczki kryjących się w ciemności włamywaczy. Nawiasem mówiąc, czujnik ruchu zwiększa po prostu komfort codziennego życia. Zaś fakt, że światło nie świeci się przez cały czas, iż chronimy nasz portfel i środowisko.
To, czy słupki oświetleniowe zostaną zamontowane na stałe, czy jako oświetlenie przenośne zależy od użytkownika. Do montażu na stałe nadają się fundamenty odporne na działanie mrozu lub inne podobnie wytrzymałe podłoża. Jeżeli lampa ma być przenośna należy wybrać model z grotem ziemnym, który można wbijać w miękką ziemię według własnych upodobań. Jeśli lampa jest zasilana energią elektryczną, jej zasięg zależy od długości kabla. Technologia solarna zapewnia całkowitą niezależność.
Wskazówka:jeżeli wybrany model lampy jest zasilany prądem sieciowym do instalacji potrzebny będzie fachowiec. Można co prawda samodzielnie wykonać wykopy do ukrycia kabli ziemnych, jednak podłączeniem powinien się zająć elektryk.
Słupki ogrodowe zazwyczaj mają wysokość pomiędzy 60 a 150 cm. Niezależnie od tego, czy są wyposażone w czujnik ruchu, czy nie. Wskazówka: im wyżej znajdują się punkty świetlne – czyli miejsca osadzenia źródeł światła – tym większy jest oświetlany obszar. Innymi słowy, im wyższe lampy, tym mniej ich potrzeba, aby dobrze oświetlić drogę. Odstępy między nimi również mogą być większe.
Czujnik zmierzchu to gwarancja, że światło będzie się włączać tylko w nocy lub wtedy, gdy jest ciemno. Nikt nie potrzebuje słupka oświetleniowego, który konkuruje ze słońcem. To po prostu bezsensowne marnotrawstwo energii. Czujnik zmierzchu mierzy poziom jasności. Jeśli spadnie ona poniżej określonej wartości natężenia światła, wówczas czujnik zmierzchu reaguje i uruchamia czujnik ruchu, wskutek czego słupek oświetleniowy zaczyna świecić. To bardzo przydatna funkcja.
Wskazówka:czujnik zmierzchu to dobry wybór nawet w przypadku słupków oświetleniowych bez czujnika ruchu. Dzięki temu nie trzeba wieczorem ręcznie włączać oświetlenia ogrodu. Bardzo komfortowe rozwiązanie, prawda?
Ze względów praktycznych dostępne są również słupki oświetleniowe, które można przełączyć z trybu działania czujnika ruchu na tryb światła stałego. Jest wiele sytuacji, które wymagają stałej jasności w ogrodzie. Na przykład „garden party”- do wykreowania nastrojowej atmosfery dla gości.
Jeśli słupek ogrodowy jest wyposażony w technologię solarną, ma również akumulator. Energia słoneczna musi być przecież gdzieś przechowywana, aby można ją było wykorzystać w nocy. Wskazówka: lampy solarne trzeba zawsze montować w miejscach, w których akumulatory będą mogły naładować wystarczającą ilość energii słonecznej. Tylko wtedy można liczyć na pełną moc światła w nocy.
Zarówno żarówki LED, jak również czujniki ruchu - oszczędzają prąd i chronią środowisko. To dlatego tak bardzo dobrze do siebie pasują. Jeśli więc istnieje możliwość wyboru żarówek LED w słupkach oświetleniowych z czujnikiem ruchu należy koniecznie to uczynić. Niektóre modele są już wyposażone w zintegrowaną technologię LED – w tym przypadku dobra decyzja została już podjęta.
Inne zalety żarówek LED:
ich eksploatacja jest do 50 razy dłuższa niż w przypadku zwykłej żarówki
zużywają do 90 procent mniej energii.
nie zawierają rtęci.
Przydatna wskazówka: w przypadku lamp z czujnikiem ruchu nie należy stosować żarówek energooszczędnych,. Żarówki energooszczędne potrzebują trochę czasu, aby osiągnąć pełną jasność. Od słupków oświetleniowych wymagamy pełnej jasności bezpośrednio po włączeniu się światła - w końcu nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze najważniejsze. Pełnej widoczności nie można odłożyć na później.
W przypadku jednej ścieżki wystarczy kąt wykrywania wynoszący 120 stopni. Są jednak modele, które obejmują większy obszar. W przypadku 360 stopni zasięg można w razie potrzeby ograniczyć przy pomocy osłon. Wskazówka: jeśli kąt wykrywania jest zbyt duży, może się zdarzyć, że czujnik ruchu zostanie aktywowany z posesji sąsiada. Oczywiście nikt tego nie chce. Nie może być jednak również zbyt mały – jeśli na przykład wziąć pod uwagę obecność włamywaczy... chyba każdy z nas się zgodzi, iż powinni być oni natychmiast odstraszeni mocnym światłem
Woda i elektryczność to nie jest dobre połączenie. Dlatego nie powinno się pozostawiać na zewnątrz słupków ogrodowych bez ochrony przed zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Dla zabezpieczenia przed wilgocią i ciałami stałymi lampy zewnętrzne są zwykle wyposażone w tzw. stopień ochrony IP. Pierwsza cyfra informuje o ochronie przed ciałami obcymi, druga o ochronie przed wilgocią. W przypadku słupków oświetleniowych zaleca się stosowanie co najmniej IP44. Stanowi on zabezpieczenie przed ciałami obcymi o średnicy powyżej jednego milimetra, a także przed pryskającą wodą.
Dla wielu lampa, która zapewnia tylko światło, to za mało, istotne są funkcje również funkcje dodatkowe. Właśnie dla tej grupy ludzi polecane są słupki ogrodowe z dodatkowymi gniazdami wtykowymi. Lampy montuje się na stałe, podłączając je do zasilania. Dzięki gniazdom wtykowym można do woli korzystać z energii elektrycznej. Ładowanie telefonu komórkowego, podłączenie kosiarki lub łańcucha świetlnego – to żaden problem. Czasy, w których narzekało się na brak źródeł prądu w ogrodzie dawno już minęły.
Jasne!. Materiał, z którego są wykonane, nie tylko przekonuje pod względem wytrzymałości, ale także doskonale się prezentuje i jest wyjątkowo łatwy w pielęgnacji.Nie wspominając już o tym, że jest bardzo stabilna, odporna na działanie temperatury i korozję. Po prostu bezkonkurencyjna.
Odporność na działanie warunków atmosferycznych to również cecha aluminium, które jest często stosowane do produkcji słupków oświetleniowych. Do wykonania podstawy stosuje się także miedź, mosiądz i kamień. Materiał klosza to zwykle szkło lub tworzywo sztuczne.
W przypadku problemu z wyborem odpowiedniej lampy do ogrodu prosimy o kontakt z naszym doradcą - pod numerem lub za pomocą formularza kontaktowego
Ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.