Każdą oprawę można po prostu włączać i wyłączać. W dzisiejszych czasach od nowoczesnego oświetlenia oczekuje się jednak czegoś więcej. Dokładnie rzecz biorąc – o wiele więcej. Nowoczesne żarówki i lampy spełniają te wymagania: zapewniają światło, które można odbierać w sposób indywidualny i wielopłaszczyznowy. Pozwalają na większą swobodę i komfort na co dzień:
pozwalają stworzyć własne scenerie oświetleniowe i dostosować efekty świetlne do swoich potrzeb
pozwalają przywrócić wakacyjne wspomnienia we wnętrzu – należy jedynie wybrać zdjęcie z albumu, zapisać jako szablon do palety kolorów i gotowe
pozwalają odstraszyć potencjalnego włamywacza, światło zapewnia symulację obecności w domu – ponadto smart home można zintegrować z alarmem przeciwwłamaniowym lub kamerą
Są to elementy systemu oświetleniowego, który łączy w sobie zarówno żarówki jak i lampy, system ten może być sterowany za pomocą aplikacji. Oczywiście w tym celu musi być dostępna sieć WLAN. Większość systemów wyposażona jest dodatkowo w most Bridge, który łączy ze sobą wszystkie podzespoły.
Nie wystarczy jedynie zdecydować się na oświetlenie Smart Home. Trzeba pójść o krok dalej i wybrać markę, do której ma się zaufanie. Co to oznacza w praktyce? Oto najważniejsi producenci, z pośród których można dokonać wyboru:
Ledvance Smart+ (wcześniej pod nazwą Osram Lightify lub Osram Smart+)
Jaką rolę pełnią te wszystkie systemy Smart Home? Wszystkie informacje na temat technologii stojącej za inteligentnym oświetleniem Smart Home można znaleźć w tym praktycznym zestawieniu:
Niewątpliwie oczywistym jest, że dom i oświetlenie powinny być zaaranżowane z wykorzystaniem inteligentnych technologii. Wystarczy więc teraz spojrzeć tylko na zestawienie, aby przekonać się, jakie produkty tego typu istnieją na rynku. Oczywiście, w razie pytań można po prostu zadzwonić do naszego działu doradztwa. Dane kontaktowe znajdują się poniżej. Na pewno pojawi się wiele kwestii, które warto omówić. Być może poniższa lista przyczyni się do zapewnienia lepszej orientacji w świecie inteligentnego oświetlenia:
Lampy
przed zakupem inteligentnego oświetlenia należy zweryfikować wszystkich dostawców Smart Home, którzy oferują lampy z zamontowaną na stałe inteligentną technologią oświetleniową. Wachlarz produktowy jest bardzo szeroki i każdy z pewnością znajdzie idealne oświetlenie odpowiadające własnym preferencjom: bez względu czy ma być to lampy sufitowa, lampy wisząca, lampa ścienna czy lampa stojąca. Tu warto pójść za głosem serca.
Żarówki
inteligentne oświetlenie jest bardzo praktyczne, jednak wielu użytkowników przyzwyczajonych jest do tradycyjnych lamp, których nie chce się pozbywać. Dzięki żarówkom smart home nie trzeba wymieniać od razu lamp – można po prostu zamontować inteligentną żarówkę w swojej starej, ukochanej lampie, połączyć z siecią i korzystać z nowoczesnych funkcji, o których wiele lat temu można było tylko pomarzyć.
Mostek - bridge
Wykorzystanie mostka jest uzależnione od wybranego systemu, jego zadaniem jest połączenie elementów systemu Smart Home. W przypadku Philips Hue jest to Bridge, w Osram Smart+ element ten nazywany jest Gateway. Do iDual i WiZ natomiast nie jest potrzebny most radiowy.
Akcesoria dodatkowe
Dodatkowe akcesoria można dobrać w odniesieniu do własnych potrzeb – najłatwiejszą metodą jest obsługa za pomocą smartfona, jednak zwolennicy tradycyjnych urządzeń również znajdą odpowiednie rozwiązanie dla siebie: praktyczny ściemniacz w postaci przełącznika, przełącznik ścienny, którego można również używać jako elementu mobilnego, pilot, czujnik ruchu i wiele, wiele innych. W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt.
Niektórzy mają własne wyobrażenia i pomysły co do sposobu sterowania światłem. Świetnie się składa. Jeśli chodzi o inteligentne oświetlenie, wybór jest bowiem dość spory. Ustawienia światła można zmieniać za pomocą następujących urządzeń:
Smartfon i tablet
Wystarczy jedno dotknięcie smartfona, by zmienić aranżację świetlną we wnętrzu. Inteligentne oświetlenie pozwala wybór scenerii świetlnej bądź dopasowanie jej do własnych preferencji. Za pomocą smartfona lub tabletu można wypróbować i zapisać swoje ulubione ustawienia.
Sterowanie głosowe
Włączenie światła na zawołanie? Tak, to też jest możliwe. Wystarczy wykorzystać opcję sterowania głosowego za pomocą, której można nie tylko włączyć lub wyłączyć światło, ale również zmienić jego natężenie i wiele więcej. Istnieje tu wybór między Google Home, Amazon Echo i Apple HomeKit. Szczegółowe informacje można znaleźć w praktycznym zestawieniu zamieszczonym poniżej.
Pilot
Zwolennicy sterowania zdalnego, mogą skorzystać z możliwości obsługi inteligentnego oświetlenia za pomocą pilota. Wybierając inteligentne lampy wystarczy jedynie wybrać system taki jak iDual lub WiZ.
Przełącznik
Decydując się na oświetlenie smart home można też wybrać przełącznik światła, który montuje się bezpośrednio na ściennie lub nosi ze sobą np. w kieszeni spodni. Philips Hue oraz Osram Smart+ posiadają taki właśnie bezprzewodowy przełącznik, w przypadku Philips Hue jest to Philips Hue Tap, natomiast w przypadku Osram Smart+ jest to Smart + Switch do sterowania bez aplikacji – oba te elementy to przełączniki inteligentne.
Czujnik
Jeśli ktoś nie ma ochoty dotykać, klikać czy naciskać przełącznika i uważa, że światło powinno się włączać po prostu samo, gdy wchodzi się do pomieszczenia, również znajdzie coś dla siebie. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się czujnik ruchu. Reaguje on, gdy ktoś wejdzie do pomieszczenia czy też się poruszy, gdy sensor nie wykryje ruchu w obszarze znajdującym się w jego polu widzenia po prostu wyłączy oświetlenie. Takie czujniki ruchu są dostępne na przykład dla produktów typu Smart Home Osram Smart+ lub Philips Hue.
Istnieje ogromna liczba systemów Smart Home, a tym samym też wiele systemów sterowania głosowego. Jednak nie wszystkie elementy są kompatybilne. Zestawienie inteligentnych systemów oświetleniowych wraz ze współpracującymi systemami sterowania głosowego przedstawiono w zestawieniu poniżej:
Na rynku dostępne jest oświetlenie smart z kamerą za pomocą którego można nie tylko oświetlić wejście domu, ale także monitorować strefę wejściową - inteligentne lampy zewnętrzne z wbudowaną kamerą przesyłają obraz na smartfona za pośrednictwem aplikacji. Gdy więc ich posiadacz siedzi na przykład w kawiarni, za pomocą alertu, bądź mailowo zostaje poinformowany, że właśnie ktoś stoi pod drzwiami. A teraz to, co najlepsze: powyższe urządzenie pozwala prowadzić rozmowę z daną osobą w czasie rzeczywistym. To nie do przecenienia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i ochronę przed włamaniem.
W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt - telefonicznie pod numerem 22 307 14 83 lub za pośrednictwem formularza kontaktowego.
Ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.