- Poprzednia
- 1
- 2
- 3
- ...
- 5
- Dalej
W lampach mamy do czynienia w z wieloma rodzajami gwintów - chyba najbardziej znane są E27 i E14. Dużą popularnością cieszą się również gwinty G9 i GU10. Poniżej kilka istotnych informacji właśnie na temat żarówek GU10.
GU10 to oznaczenie gwintu wysokonapięciowej żarówki reflektorowej. G wskazuje na trzonek wtykowy. U oznacza mocowanie mechaniczne. Odległość pomiędzy dwoma małymi pinami wynosi zawsze dokładnie 10 mm.
Wymiana żarówki GU10 nie jest skomplikowana. Najpierw trzeba ją odłączyć od napięcia i odczekać, aż ostygnie. Następnie należy wykręcić starą żarówkę, wkręcić nową i gotowe.
Istnieje między nimi jedna drobna różnica. Dolna krawędź trzonka GU10 jest lekko ścięta, a w trzonku GZ10 zupełnie płaska. Oprawa jest dopasowana do trzonka, dlatego żarówki GU10 pasują do opraw GZ10, ale żarówki GZ10 nie pasują do opraw GU10.
Żarówki GU10 są dostępne z różnymi kątami rozsyłu światła – od średniego do szerokiego. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć na opakowaniu lub w danych technicznych.
Każdy, kto lubi przytulny nastrój, powinien mieć możliwość ściemniania światła. Ale uwaga – ściemniać można tylko żarówki, na których znajduje się oznaczenie, że są ściemniane. Taką informację można znaleźć na opakowaniu albo przed dokonaniem zakupu sprawdzić w szczegółach dotyczących produktu.
Niestety nie każdy ściemniacz pasuje do każdej żarówki tak samo jak nie każdą żarówkę można ściemniać – żarówka musi być oznaczona jako ściemniana, by spełniała takową funkcję. Dokładne informacje na temat kompatybilnego ściemniacza i możliwości ściemniania żarówki można znaleźć na opakowaniu lub w danych technicznych. Często spotykana jest możliwość ściemniania w trybie odcinania lub nacinania fazy.
Bez obaw – żarówki LED z reguły nie nagrzewają się tak mocno jak stare żarówki tradycyjne. Oczywiście emitują nieco ciepła, dlatego nie należy ich umieszczać bezpośrednio w izolacji, aby zapewnić możliwość cyrkulacji powietrza w celu chłodzenia żarówki.
Ta kwestia to temat dla profesjonalistów. Jeśli jednak ktoś chce znać szczegóły, to zwykłe napięcie znamionowe wynosi 230 V. Nasz zespół doradców chętnie udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania związane z tym zagadnieniem. Wystarczy zadzwonić lub napisać wiadomość e-mail. Dane kontaktowe można znaleźć poniżej.
Halogenów już nie ma. Teraz królują żarówki LED. Pytanie jest więc zbyteczne, ponieważ w przypadku żarówek LED nie ma to żadnego znaczenia. Informacja dla ciekawskich: w przypadku lamp halogenowych GU10 +C oznaczało dodatkowe zabezpieczenie (cover – osłona). Miało ono poprawiać barwę, emisję światła lub temperaturę.
Ogólna zasada: elektrycy-hobbyści nie powinni wykonywać takich prac samodzielnie. Zawsze lepiej zatrudnić fachowca. Dla informacji: żarówki GU10 należy podłączać równolegle. W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z naszym zespołem doradców.
Wystarczy zadzwonić pod numer 22 307 14 83 lub skorzystać z formularza kontaktowego.
Ceny RRP (Recommended Retail Price) odpowiadają sugerowanym przez producenta cenom detalicznym produktu.
Ceny zawierają 23 % podatku VAT. Do ceny należy doliczyć koszty dostawy.